Zapomeňte na zlato, v růstech cen vede měď

+ Přidat inzerát

Zapomeňte na zlato, v růstech cen vede měď

Vydáno: 24.03.2017

Lidé povětšinou sledují ceny zlata a stříbra, a přitom jim možná unikl výrazný cenový pohyb u jiného průmyslového kovu, u mědi. Co se s mědí děje a jaký má potenciál do budoucna? 

V lednu minulého roku se měď s cenou propadla na nejnižší cenu za posledních sedm let. V té době jste mohli prodat tunu mědi za 4 330 dolarů. Během loňského roku stoupla poptávka Číny. Přesto se do prvního čtvrt roku nepřehoupla cena přes 5 tisíc dolarů.

Od posledního čtvrtletí ale začala cena mědi strmě stoupat a v posledních týdnech překročila hranici 6 000 dolarů za tunu. A prozatím to vypadá, že se ani na této ceně neustálí a naopak, bude ještě růst. Americká banka Citigroup její cenu v závěru letošního roku dohaduje až na 7 000 dolarů za tunu. A ke konci tohoto desetiletí je možné překročení další hranice 8 000 dolarů.

Kdo určuje, kolik stojí zlato, stříbro nebo měď? Přečtěte si náš další článek.

Jaké jsou důvody růstu?

Důvody, proč se ceny kovů tak hýbou, mohou být na straně poptávky, nebo na straně nabídky. I když poptávka zejména v Číně i v jiných zemích roste, ceny to razantně neovlivňuje. V centru těchto změn stojí problémy na straně nabídky, a to dlouhodobé i krátkodobé.

Největší světové měděné doly se potýkají s velkými problémy. Například chilský důl Escondida trápí již třetí týden stávka dělníků společnosti BHP Billiton. Tento důl přitom představuje dvacetinu světové produkce mědi.

Další problém má i druhý světový měděný důl, Grasberg společnosti Freeport-McMoRan. Snižuje produkci, zatímco vedení společnosti v Jakartě jedná o povolení na vývozu a v arbitrážním řízení by mohla získat náhradu škody. A třetí obří těžební firma Anglo Americian oznámila dočasné přerušení operací v měděném dole El Soldado v Chile. Důvodem bylo, že společnost nedostala povolení regulátorů k modernizaci.

Jaké jsou důvody růstu cen mědi?

Dlouhodobé problémy

Je zřejmé, že krátkodobé důvody nejspíš pominou. Těžební průmysl má ale i další, dlouhodobý důvod. Protože ceny průmyslových kovů v minulých letech klesaly, došlo k výraznému zkrácení investic do infrastruktury. U mědi jsou zásoby projektů pro další těžbu do konce dekády v podstatě vyčerpané. A to je problém, který se během krátké doby vyřešit nedá. Pro zájemce o výkup mědi je však tato situace vlastně přínosem.

Honem s mědí do sběru!

Pokud máte doma přebytky mědi, právě nyní je ten nejlepší čas na její prodej. Ceník barevných kovů je přívětivý. Druhotné suroviny přijímají měď za nejvyšší ceny za poslední období. A když už u toho budete, můžete se v rámci jarního úklidu ve výkupu zbavit staré mosazi, baterií a dalších barevných kovů.


Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑