Začínáme s chovem králíků. Jak na něj?

+ Přidat inzerát

Začínáme s chovem králíků. Jak na něj?

Vydáno: 26.06.2014

Králíkárna byla dříve součástí každého dvorku ve vesnicích. Poté éra chovu ustala a nyní se k ní znovu vracíme! V moderní době, kdy jsou in čerstvé suroviny a "home made" se není čemu divit. Jak ale začít s chovem králíků?

Domácí chov králíků se rozrůstá také kvůli rostoucí ceně králičího masa, které je velmi chutné a oblíbené a zároveň je příjemným ozvláštněním jídelníčku. Proto stále častěji vídáme králíkárny u rodinných domů a mladých rodin. Ale pozor, v žádném případě nenechávejte děti, aby ušáka pojmenovaly!

Postavte králíkům příbytek

Nejprve je nutné ujasnit si, zda budete mít králíka - mazlíka nebo králíka na maso. Obě varianty nejsou slučitelné. V druhém případě je vhodné postavit chovným králíkům obydlí neboli králíkárnu. Každý králík by měl mít svůj vlastní kotec. Pokud plánujete chov 3 králíků (2 samice + samec), postavte králíkárnu minimálně s 5 kotci, kam poté odstavíte odrostlé mladé. Králík na maso se vykrmuje zhruba 4 měsíce.

Králíkárna by měla být postavená ze dřeva. Nesmí být namořená chemickými napouštědly, protože králíci si o dřevo často brousí zuby. Přední dvířka musí být průhledná, nejvhodnější je proto použití chovatelského pletiva určeného přímo pro chov králíků. Dvířka pořádně zajistěte, králíci s nimi rádi lomcují a mohli by je tak vyviklat.

Chov králíků na maso je stále oblíbenější

Se stravou opatrně aneb králíci mlsouni

Králík je býložravec, rozhodně to ale neznamená, že schroupe všechno zelené, které mu hodíte. Když ho budete chvíli pozorovat, poznáte, že si ze zeleného vybírá chutnější trávu. Základní potravou králíka je seno, od jara do podzimu ji doplňte o čerstvou trávu. Ta ale v žádném případě nesmí být mokrá či dokonce zapařená. Králíci také milují ječmen a oves, řepu a samozřejmě mrkev. Jistotou jsou potom granule, což je v podstatě sušená lisovaná píce obohacená o potřebné živiny. Pro pravitelné broušení zubů jim dávejte tvrdý chléb nebo drobné větvičky.

Králíci ale také trpí onemocněním, nejčastěji kokcidiozou, se kterou se nechce utkat žádný chovatel. Jedná se o bakterie v trávicím traktu králíka. Nejraději mají vlhko a teplo, pokud tedy nebudete dostatečně čistit králíkárnu, bakterie se přemnoží a králíky napadnou. Není výjimkou, že může uhynout celý chov. Prevencí je tedy především čistota kotců.

Plánujete chov králíků ve velkém? Ušetřete čas se sekáním trávy a pořiďte si vhodný stroj v agrobazaru, kde ho seženete o desítky tisíc levněji.

Králíky můžete vypustit na pastvu. Tráva ale musí být suchá.

Jaké vybrat plemeno?

Pokud s chovem teprve začínáte, poptejte se zkušených chovatelů a popřípadě si od nich také odkupte zdravá plemena králíků. Po měsíci se rodí holá a slepá mláďata, která jsou v hnízdě. Nesnažte se je z hnízda vyndávat, samice by se o ně pak nechtěla starat. Mláďata odstavte od samice až po 6 týdnech.

Pro chov vám doporučujeme plemeno moravského modrého králíka, které patří mezi naše největší. Nejběžnějším je potom český strakáč, český luštič nebo český červený králík, který patří mezi menší plemena.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑