Usínejte jako v bavlnce aneb Tipy na klidný spánek

+ Přidat inzerát

Usínejte jako v bavlnce aneb Tipy na klidný spánek

Vydáno: 02.09.2014

Spánek je pro člověka ta nejpřirozenější věc. Nikdo bez něj nevydrží příliš dlouho. Přesto ale mají lidé často problémy s usínáním, což následně ovlivňuje jejich náladu, pracovní nasazení i vztahy s lidmi. Pokud máte i vy patříte mezi tyto jedince, čtěte dál.

Proč je vlastně spánek pro nás tak důležitý? Tělo se při něm regeneruje, mozek pracuje na plné obrátky. Zpracovává to, čím jsme ho za celý den zásobili. Ani imunitní systém nezahálí - vyrábí nové buňky, díky kterým jsme odolnější vůči infekci. Jestliže máme dlouhodobý spánkový deficit, tělo je velmi oslabené a náchylné k nákazám. Při spánku se zároveň vytváří růstový hormon důležitý pro opravu poškozených tkání. Nesprávný spánkový rytmus a probdělé noci mohou mít dalekosáhlé důsledky, především vznik závažných onemocnění. Za tyto problémy si přitom velmi často můžeme sami. Jak tuhle situaci změnit? Máme pro vás pár rad.

Probouzejte se ve stejnou dobu

Lidské tělo má svoje vlastní vnitřní hodiny a snadno ho naučíte rannímu vstávání do práce. Budík je pak jen jakousi pojistkou, abyste přece jen nezaspali. Aby ale tělo takhle fungovalo, musíte mu dopřát pravidelný rytmus. To znamená, že vstáváte ve stejnou hodinu nejen ve všední den, ale i o víkendu. Stačí jedna "proválená" neděle a rytmus celého těla je rozhozený. Pondělní vstávání pak rozhodně nebude nic příjemného.

Nespěte jako v kobce! Ranní světlo vás pomalu a přirozeně probouzí. Sluneční světlo aktivuje mozek. I proto je pro člověka přirozené ve dne bdít a v noci spát. Bohužel noční směny v práci lidem naprosto rozhodí rytmus, a proto je pro ně vstávání velmi vyčerpávající. Mohou být dokonce malátní.

Jaké osvětlení do ložnice? Volte rozptýlené světlo.

Na spánek se připravte

To, jak budete večer usínat, ovlivňujete už během dne. Vynikající je například ranní protažení těla nebo lehká rozcvička. Během dne samozřejmě omezte přísun kofeinu (pozor i na černý čaj). Minimálně dvě hodiny před spaním nejezte. Mimo toho, že vám je těžko, tělo je také zaměstnané trávením a neodpočine si. Spánek také velmi ovlivňují i vaše myšlenky. Neřešte problémy v peřinách, nestresujte se a nepřemýšlejte, co se bude dít další den. Vezměte si raději dobrou knížku, u které se vám bude krásně usínat. Někomu pomáhá také pití teplého kakaa před spaním.

Nevíte, jaké osvětlení do ložnice je nejvhodnější? Zvolte tlumené rozptýlené světlo. Na nočním stolku nesmí chybět lampička, která poskytne ostřejší světlo na čtení.

I přikrývky mohou rozhodnout o kvalitě vašeho spánku.

Dejte si dokupy lůžko

Problémy se spánkem vám může způsobovat také nevhodně umístěná postel, staré matrace nebo peřiny. Proto kompletně vyměňte rošty a matrace. Vaše tělo si při spánku zaslouží ten nejvyšší komfort. Peřiny povlékněte českým bavlněným povlečením, do kterých se pěkně zachumláte. Lůžkoviny se na kvalitě spánku podílejí velkým dílem, na to byste neměli zapomínat.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑