Údržba silnic a chodníků v malých obcích

+ Přidat inzerát

Údržba silnic a chodníků v malých obcích

Vydáno: 08.01.2016

Ve větších městech jsou silničáři v postřehu, jak si ale poradit se zasněženou silnicí v malých vesnicích, přes které nevede hlavní silnice? Článek adresovaný především starostům a zastupitelstvu obce.

Každý, kdo bydlí v malé vesnici ví, že k nim přijíždějí silničáři skoro jako poslední. A když přijedou, prohrnou většinou jen hlavní silnici obce. Co s přilehlými ulicemi a chodníky?

Štěstí přeje připraveným

Obec by měla být na zimu především řádně a dostatečně připravena. V závislosti na své velikosti by tedy měla disponovat dostatečným technickým parkem a také lidmi, kteří se o sníh postarají. A to není vždycky jednoduché - někde chybí peníze, někde lidi a někde pro změnu obojí. Jak tuto situaci řešit?


"V zimě se neudržuje".  Takovou cedulí řeší mnozí starostové povinnost udržovat komunikace v obci. To ale rozhodně není řešení. Mohou se totiž vršit požadavky na náhradu škody způsobené úrazem vzniklé na obecním pozemku.


Jedem podle plánu

Každá obec by měla mít plán zimní údržby, ve kterém podrobně popisuje, jak zajišťuje údržbu místních komunikací (takže i chodníků). Než spoléhat na Tondu od vedle, že vstane ve 4 ráno a vyhrne silnici, měli byste si zřídit spolupráci s technickými službami nejbližšího města. Pokud obec vlastní komunální techniku, může využít smluvené brigádníky, kteří mají příplatky za pohotovost. Nespoléhejte na dlouhodobě nezaměstnané, jejich přijetí je zdlouhavé a v naléhavých stavech vám rozhodně nepomůže.

Další možností je pronájem vhodné techniky od místních podnikatelů - například auta a traktory s pluhy, bagry nebo zametací stroje na chodníky. V případě sněhové kalamity pomůžou i obyčejné lopaty.

Zimní údržbu mnohé obce zajišťují pronájmem techniky od místních podnikatelů

Jak je to s náklady?

Náklady jsou samozřejmě přímo úměrné velikosti obce, ale nutno uvést, že se netýkají pouze samotného odklízení sněhu v zimních měsících. Do nákladů na zimní údržbu se zahrnují také práce spojené s úklidem po zimě - zametání posypových materiálů ze silnicí, chodníků a trávy, čistění příkopů a kanalizačních vpustí. Někdy je nutná také oprava vozovky. Všechny tyto práce se provádí na jaře. Podle povahy zimy lze zimní údržba obce o 200 obyvatelích vyjde na 60-70 tisíc Kč.

Kdo se stará o odklizení sněhu z veřejných chodníků v obci? Přečtěte si náš článek a budete hned chytřejší.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑