Tak trochu netradiční městský mobiliář

+ Přidat inzerát

Tak trochu netradiční městský mobiliář

Vydáno: 10.02.2015

Barevné lavičky v parku, originální posezení kolem ohniště nebo třeba odpadkové koše nejrůznějších tvarů. I městský mobiliář lze něčím ozvláštnit a upozornit na něj. Všimnou si ho nejen místní, ale i turisté.

Originalita se cení a rozhodně to neplatí pouze pro umění. Co takhle vytěžit z obyčejné věci maximum a překvapit tak kolemjdoucí. Součástí městského mobiliáře nemusejí být jenom obyčejné šedé lavičky ostrých tvarů nebo plot z rezavého pletiva. Ulice i park rozsvítí barevné lavičky, lampy nebo třeba růžové koše na odpadky.

Židle nemusí být nudné

Lavičky, prostor pro fantazii

Mezi základní městský mobiliář patří samozřejmě lavičky. Nejčastěji jsou vyrobené z betonu, slitin kovů nebo vysoce kvalitní litiny. Lavička musí být v první řadě odolná vůči počasí, vandalům a mechanickému poškození. To ale neznamená, že její estetickou stránku odsuneme na druhou kolej.

Nevyhýbejte se zajímavě tvarovaným opěradlům, která dodají lavičce šmrnc. Na škodu nejsou ani neobvyklé tvary sedátek - například lavičky do oblouku, kruhu nebo půlkruhu. Dejte prostor barvám, které rozveselí jinak ponurou ulici bez zeleně.


Barevná lavička od ADVAS

Inspirujte se u ADVAS s.r.o. Firma vyrobila krásné lavičky z barevného betonu pro mateřskou školu. Beton je probarvený v celé své struktuře, a tak se neodře ani jinak mechanicky nepoškodí.

Firma si vyhrála i s dřevěnými částmi lavičky, které natřela různě barevnou lazurou. Dřevo tak dostalo novou tvář a zároveň je odolné proti vodě a plísni.


Přírodní opěrné zídky a květináče místo nezajímavých záteras

Jestliže potřebujete zamezit vjezdu automobilů do ulice, nevzhledné záterasy nejsou jedinou možností. Co takhle betonové květináče, které jsou stejně odolné, ale udělají vám mnohem lepší službu? Velmi hezky vypadají například květináče z vymývaného betonu. Navíc oživíte ulici zelení.

Podobnou funkci mohou plnit i gabiony, ploty z kamení. Hodí se do parku, kde oddělí například pískoviště od trávníku, podél ulice nebo vyřeší problém s nezpevněnými břehy. Výplň drátěných košů si můžete sami zvolit - mohou to být velké kameny, suť nebo mix různých materiálů. Jestliže nasypete navrch gabionu hlínu, můžete na nich dokonce pěstovat rostliny.

Barevné odpadkové koše

Odpadkové koše, kterých si každý všimne

Nedostatek odpadkových košů nebo jejich nevhodné umístění je častým problémem mnoha obcí. Odpadkové koše by měly stát nejen na frekventovaných místech, ale i mimo ně. Jejich barva je nejčastěji šedá, černá nebo zelená, což je činí téměř neviditelnými. Vyzkoušejte na ulici rozmístit svítivě růžové, žluté nebo modré odpadkové koše. Každý si jich hned všimne.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑