Tahokov a jeho využití v domě

+ Přidat inzerát

Tahokov a jeho využití v domě

Vydáno: 04.10.2013

Tahokov byl donedávna používán pouze ve stavebnictví a průmyslu pro své technické vlastnosti. Nyní se s ním však stále častěji setkáváme také v architektuře a interiérovém designu v podobě velmi moderního doplňku.

Co je to tahokov

Tahokov je kovová mřížovina, která se vyrábí z různých druhů plechu. Vzniká střižením a následným tažením (podle toho byl pojmenován), které podle typu speciálních nožů zanechává oka různých tvarů, například diamant, šestihran, čtverec, kosočtverec či kruh. K výrobě tahokovu jsou nejčastěji používány různé druhy ocelí, nerezových ocelí a hliníku. Některé ocelové tahokovy se pak dále natírají nebo jinak upravují. Jednou z metod následné úpravy tahokovu je zinkování, které zaručí vyšší odolnost a životnost. Rozdíl není jen ve vzoru mřížování, ale také v tloušťce materiálu.

Vlastnosti a využití tahokovu

V moderním designu našel tahokov své uplatnění především jako výplet zahradního nábytku, výplň zábradlí, plotů a branek, ale také jako materiál používaný k opláštění domů, garáží nebo zahradních domků. Jeho obliba stoupá především díky jeho nesporně kladným vlastnostem. Jednou z podstatných vlastností tahokovu je jeho nosnost, proto je stále častěji používán při výrobě schodišť, nakládacích nebo nájezdových ramp a pochozích lávek. V této oblasti se osvědčil především díky tomu, že je protiskluzový a kompaktní – nevyrábí se svařování, nejsou na něm žádné spáry, o které by se zakopávalo.

Dále se dá tahokov využít také na tvorbu podhledů v interiéru. Největším plusem tahokovu je jeho dlouhá životnost a odolnost. A v kombinaci s minimální náročností při údržbě a naprosto jednoduchou instalací, kterou zvládne téměř každý, to z tahokovu dělá ideální stavební a designérský materiál.

Oplocení z tahokovu je velmi efektivní.

Výhody tahokovu

Vzhledem k tomu, že tahokov vzniká tzv. bezodpadovou technologií, to znamená, že při jeho výrobě nevzniká žádný odpad, je jeho pořizovací cena výrazně nižší než u jiných materiálů. V ceně každého materiálu je totiž zahrnuta částka za likvidaci odpadu vzniknuvšího při výrobě. Dalšími výhodami tahokovu jsou již zmíněné vlastnosti - odolnost, nosnost, životnost, nízké nároky na údržbu, jednoduchá instalace a konečná úprava a kompaktnost materiálu. Tahokov si velmi oblíbili architekti pro opláštění budov – nejenže takto „ozdobená“ budova získá velmi moderní až futuristický ráz, ale zároveň je chráněna proti vandalům.

Autor: Marta Kudláčková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑