Šetřete matičku přírodu. Zacházejte správně s odpadem a pitnou vodou

+ Přidat inzerát

Šetřete matičku přírodu. Zacházejte správně s odpadem a vodou

Vydáno: 14.10.2014

V domácnosti vzniká spousta odpadu. Jen si uvědomte, kolik denně vyhodíte do koše obalů od potravin nebo zbytků jídla. S odpady se dá ale zacházet šetrně. Jak? Začneme tím, že omezíme jejich produkty.

O třídění odpadů už bylo řečeno mnoho. Každý už ví, že žlutý kontejner je na plasty, modrý na papír a zelený na sklo. O tom, co všechno patří, nebo nepatří do těchto kontejnerů, se dočtete v našem článku. Méně lidí se však zajímá o to, aby produkovali co nejméně odpadů. A teď si představte, že Česká republika patří mezi sedmadvaceti členskými státy v EU k těm, jejichž produkce odpadů je jedna z nejnižších. A i přesto je tu odpadu nadbytek.

  • Směsný odpad. Co všechno do něj patří?Jeden obyvatel ČR průměrně vyprodukuje 317 kg komunálního odpadu za rok (24. místo z celkem 27 států EU). Do této statistiky však zasahuje i podniková produkce odpadů.
  • Obyvatel Kypru vyprodukuje průměrně 760 kg komunálního odpadu ročně (nejvyšší hodnota v EU).
  • Nejméně komunálního odpadu vyprodukuje Lotyšan - 304 kg ročně.
     

Dobrou zprávou je, že produkce odpadů se snižuje, především díky svědomitému třídění. Celkem je vytříděno zhruba 14 % komunálního odpadu. Průměrně vytřídíme 11 kg skla, 14 kg papíru a 10 kg plastů. Se snížením produkce odpadů by měl každý začít sám u sebe. Velký podíl na odpadech z domácnosti mají obaly od potravin. Kupujte proto velká ekonomičtější balení potravin a nápojů.


Třídíte odpad? Třiďte dál

Jak nakládat s bioodpadem

Častým problémem bývá likvidace bioodpadu. A co je vlastně bioodpad? Jedná se o odpad rozložitelný mikroorganismy, vzniká z něj organická hmota, kterou lze nadále využít v zemědělství. Právě bioodpad tvoří až 40 % komunálního odpadu a velká část z nás s ním zachází špatně. Zbytky jídel, slupky, posečená tráva nebo listí do směsného odpadu zkrátka nepatří. Vhodným řešením není ani drtič odpadů. Jídlo se pak dostává do veřejné kanalizace a způsobuje její provozní problémy (ze stejného důvodu nesplachujte jídla do záchodu). A jaké je tedy řešení? Informujte se v místě vašeho bydliště. Obec by vám měla nabídnout speciální hnědou popelnici na bioodpad, kterou technické služby pravidelně vyvážejí.

Nádoby na třídění odpadu řeší odpadové hospodářství. Nakoupíte je například ve specializovaném eshopu AB-STORE.

Víte, jak nakládat s bioodpadem?

Získejte z přírody maximum

Dalším častým problémem je plýtvání - s potravinami, energiemi a především vodou. Splachování WC nebo dokonce zalévání zahrady pitnou vodou je opravdové plýtvání. Dešťová voda by nám přitom posloužila stejně dobře a někdy dokonce lépe (např. na praní - je měkčí a nezanáší domácí spotřebiče vodním kamenem). Pořiďte si na zahradu plastovou nádrž, která může být také součástí celého dešťového programu. Celý systém se skládá z plastové nádrže na vodu, filtru, vodárny a přepínače na vodovodní řád. Takto můžete dešťovou vodu rozvést klidně po celém domě. Investice se vám velmi brzy vrátí.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑