Rady pro pokládku venkovní dlažby

+ Přidat inzerát

Rady pro pokládku venkovní dlažby

Vydáno: 22.11.2013

Venkovní dlažba je nezbytnou součástí zahrady. Ať už chcete vytvořit jen malý chodníček kolem domu nebo stání pro auto, musíte vědět, jak na to. V dnešním článku vám poradíme, na co si musíte při pokládce venkovní dlažby dát pozor a jaké byste měli dodržovat zásady.

Keramickou, betonovou nebo kamennou?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že keramická dlažba se do exteriéru nehodí, jste na omylu. Musí mít ale nasákavost nižší než 3 % a lepit se po celém povrchu bez mezer, aby se pod dlažbu nedostala voda. Kamenné podlahy mají svoje nezaměnitelné kouzlo. Nejvhodnější jsou na zahradu žula, mramor, pískovec nebo opuka. Počítejte ale s vyšší investicí. Skvělou alternativou je betonová dlažba. Velmi oblíbená je zámková nebo skladebná (má různé tvary, které do sebe zapadají). Pokud chcete zpevněný chodník nebo stání pro auto, ale nechcete přijít o zeleň zahrady, jsou vhodné betonové zatravňovací tvárnice.

Betonová dlažba kolem bazénu.

KROK 1: Dlažbu vyspádujte

Při vytváření spádu dlažby musíte být opatrní. Pokud ho přeženete, bude dlažba působit nepřirozeně a v zimě se stane dokonce nebezpečnou. Chodník pozvolna vyspádujte tak, aby na něm nestála voda a nevytvářely se louže. Vždy spádujte směrem od domu, jestliže nemáte jinou možnost, umístěte mezi dlažbu a stavbu odtokový kanálek. Je to ale práce a investice navíc. Když je dlažba v kopci, nemusíte spádovat. Ale vyberte si venkovní dlažbu s drsným povrchem, která nebude klouzat.

KROK 2: Pokládejte dlažbu do štěrku

Vrchní podkladová vrstva by měla být tvořena jemným štěrkem. Spodní vrstvu o síle 10 cm tvoří zhutněný hrubý štěrk (pokud má být plocha pojízdná, bude vrstva zhutněného štěrku silnější). I v případě, že budete dlažbu pokládat na beton, musíte ji podsypat jemným štěrkem. Tento postup ale moc nedoporučujeme, protože betonový podklad nepropustí vodu tak, jako ten štěrkový.

KROK 3: Pravidelné spáry

Při pokládce nezapomeňte dodržovat stejnoměrné spáry o šířce 2-5 mm. Vysypávají se suchým křemičitým pískem, který necháte pár týdnů usadit. Teprve potom dlažbu zameťte jemným koštětem. Zhruba po půl roce musíte spárovací materiál doplnit, počítejte s tím už na začátku a nechte si dovézt více písku.

Pro pokládku dlažby v interiéru využijte kvalitní spárovací hmoty.

Kamenná dlažba a obklady do zahrady krásně zapadnou.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑