Poradíme vám s výběrem dřevěných palubek

+ Přidat inzerát

Poradíme vám s výběrem dřevěných palubek

Vydáno: 16.01.2014

Dřevěné palubky vnesou do našeho domu přírodní prvek. Ať už jsou na stěnách nebo na podlaze, působí útulným a teplým dojmem. V tomto článku si povíme, na co všechno můžeme palubky využít a jak se o ně máme starat.

Palubky si dáváme do interiéru, abychom ho zútulnili, ozvláštnili či jinak doplnili. Dřevo má ale také dobré tepelně-izolační vlastnosti, proto ho často vídáme na fasádách rodinných domů nebo administrativních center. Ne všechny palubky se ale hodí do těžších venkovních podmínek. Pomůžeme vám vybrat ty správné.

Nejčastěji se potkáte s palubkami ze smrkového dřeva, které se řadí mezi měkké dřevo. Je světlejší a vykazuje méně suků, než například borovice. Smrkové palubky můžete bez obav použít v interiérech na obložení zdí i ve venkovním prostředí - na podhledy či fasádu. Samozřejmě ale musí být ošetřeny kvalitními přípravkami na ochranu dřeva. Hojně dostupné jsou také borovicové palubky, které jsou tvrdší než smrkové, ale obsahují více suků. Kvůli sukům nejsou tyto palubky vhodné do hodně zatěžovaných míst (sauna).

Dřevěné palubky. Systém pero-drážka.

Montáž palubek nemusí být složitá

Rozhodneme-li se pro montáž dřevěných palubek svépomocí, nejčastěji narazíme na systém pero-drážka. Díky němu je pokládka podlahy nebo obložení stěn jednoduché a rychlé. Ale pozor! Je nutné rozlišovat podlahové palubky a obkladové palubky. Podlahovky jsou většinou z tvrdšího dřeva, protože jsou více zatěžované. U obkladových palubek se neklade takový důraz na jejich pevnost.

Můžete se setkat také s palubkami, které mají delší pero. Nezapadne tak celé do drážky. Díky tomu lze palubky použít i v zátěžových podmínkách - ve vlhku a prostorech s výraznými změnami teploty. Palubky s pravoúhlým zkosením (nejčastěji podlahovky) poté spoj nepřiznávají a ten je tak téměř neviditelný.

Fasáda z dřevěných palubek.

O dřevo se pečlivě starejte

Pokud chcete, aby vám dřevěná podlaha nebo obložený vydržely, musíte je natřít kvalitní barvou, která je ochrání před nástrahami počasí, mechanickým poškozením, stárnutím, hnilobám a celkovou degradací. Na povrchové úpravy dřevěných podlah můžete použít buď olej, nebo lak. Lakované podlahovky můžete zakoupit přímo od výrobce. Lak se na ně nanáší strojově v souvislé vrstvě. Je tak dosáhnuto dokonalého krytí, které byste doma nemuseli zvládnout.

Pokud použijete k ochraně podlahy olej, její povrch bude matný. Jejich úkolem není vytvořit na povrchu dřeva neprodyšnou vrstvu, ale naopak. Zapustí se do dřeva, zvýrazní jeho strukturu a působí v podstatě jako impregnace. Olejem ošetřená podlaha je ale náročnější na údržbu. Je tedy zcela na vás, jakou si domů pořídíte podlahu!

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑