Osvojte si zásady třídění odpadu

+ Přidat inzerát

Osvojte si zásady třídění odpadu

Vydáno: 28.01.2014

Mnoho lidí dnes třídění odpadu považuje za samozřejmost. Ještě je však spousta takových, kteří odpad netřídí. Přitom to není nic složitého. Prozradíme vám, proč byste vlastně měli třídit a hlavně jak!

Každý z nás produkuje odpady. Někdo větší, někdo menší množství. Je na nás, abychom za něj převzali zodpovědnost a správně s nimi nakládali. Pokud by všichni třídění odpadu přehlíželi, byli bychom za chvíli zavaleni skládkami. Je pouze na nás, zda chceme odpad třídit a dát mu tak šanci na nové využití, recyklaci.


TIPTřiďte odpad již v místě jeho vzniku, tedy v domácnosti. Neměly by vám chybět barevně odlišené pytle na odpad. Nejvíce prostoru si vyhraňte na skladování papíru a plastů, které poté odnesete do příslušného kontejneru.


  • Jak třídíme sklo

Sklo vždy patří do zeleného nebo bílého kontejneru. Můžete narazit i na oba kontejnery na jednom sběrném místě. Potom je nutné ještě sklo roztřídit podle barvy - čiré sklo do bílého kontejneru a barevné sklo do zeleného kontejneru. Není nutné lahve a další produkty ze skla rozbíjet. Třídění skla je velmi důležité, protože ho lze recyklovat donekonečna. Pamatujte, že do kontejnerů na sklo nepatří keramika a porcelán, autosklo a zrcadla.

  • Kam s papírem?

Modré pytle na odpad jsou určené na třídění papíru.Česká domácnost vyprodukuje nejvíce papíru ze všech tříděných odpadů. Vždy patří do modrého kontejneru, či modrého pytle na odpad. Papír můžete odvézt také do sběrných surovin nebo do výkupen. Papír může být až 7x recyklován. Konečným stádiem jsou kartonové krabice a roličky od toaletního papíru. Ty nadále netřiďte a vhazujte je do směsného odpadu.

Také nevyhazujte celé svazky knih, darujte je buď místní knihovně, nebo je odvezte do sběrného dvora. Do kontejneru na papír nepatří obálky s bublinkovou fólií a mastný či jinak znečištěný papír. Ani dětské pleny, hygienické potřeby a papírové kapesníčky nepatří do modrého kontejneru!


Víte, že po celé České republice je rozmístěno více než 228 tisíc kontejnerů na tříděný odpad? Ke kontejneru to máme průměrně pouhých 102 metrů! Začněte třídit i vy!


  • Plasty zabírají nejvíce místa

Plastové lahve a obaly určitě nepatří do popelnice na směsný odpad. Jsou pro ně vyhrazeny žluté kontejnery a žluté pytle na odpadky. Plastové lahve zároveň zabírají v kontejnerech nejvíce místa, a tak je potřeba je před jejich vyhozením sešlapat, aby výrazně zmenšily svůj objem. Kromě plastových lahví patří do žlutých kontejnerů také sáčky, fólie a další obalový materiál. Do kontejneru nevhazujte obaly znečištěné od jídla nebo agresivních čisticích prostředků, olejů, mazadel a podobně. Kelímky od jogurtu nejdříve umyjte, nezapomeňte odtrhnout víčko, které je z hliníku.

Současně s PET lahvemi třídíme také obaly od nápojových kartonů - mléka, džusů a podobně. Kontejnery na nápojové kartony jsou označeny oranžovou nálepkou. Barevné odlišení se však může v jednotlivých obcích lišit. Vždy vhazujte kartony bez zbytků potravin.

Žlutý kontejner je na plasty, zelený na sklo. Třiďte odpad!

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑