Nejnovější technologie v čištění kanalizací

+ Přidat inzerát

Nejnovější technologie v čištění kanalizací

Vydáno: 19.08.2014

Monitoring a revize kanalizací mohou zabránit nepříjemným následkům, jako prosakování odpadních vod nebo propad potrubí. Podívejme se společně, jak se takové čištění a monitoring kanalizací provádí a jaké jsou nejnovější technologie pro jejich údržbu.

Kanalizace je pro nás důležitější, než si možná uvědomujeme. Všechno musí pracovat tak, jak má a odpadní vody nesmí prosakovat. Při proboření některé části potrubí by se stala celá část kanalizace nefunkční, což by mohlo mít nepříjemné následky v podobě trvalého poškození. Aby bylo vše v pořádku, je třeba vedení pravidelně udržovat a zjišťovat jeho stav. Dokonce i údržba kanalizace má své trendy. Patří mezi ně monitoring, sanace a dokonce i čištění kanalizačního potrubí.

Tlakové zkoušky zamezí nepříjemnostem

Pokud chcete vědět, zda kanalizační vedení dobře těšní a nikde neprosakuje, můžete se obrátit na odborníka, který provede tlakové zkoušky kanalizace. Mezi moderní zkoušky patří například zkouška stlačeným vzduchem. Odpadá tak časově náročné napouštění úseku vodou. Další metodou je zkouška vodou o volné hladině. Ta je vhodná, pokud chcete vyzkoušet těsnost šachet, studen, jímek nebo nádrží. Tlaková zkouška je navíc nutná při revizi právě dokončeného potrubí a při pravidelné kontrole starých rozvodů.

Při rekonstrukci vaší jímky nebo studny pořiďte i kvalitní ponorné čerpadlo na vodu, které zvládne čerpat až do výšky několika desítek metrů.

Jak se dá zmonitorovat kanalizace

Aby technici mohli zkontrolovat, v jakém stavu je kanalizační vedení, je třeba se do něj důkladně podívat. K tomu slouží monitoring kanalizace. Díky včasnému zjištění vad je možné případné závady odstranit. V malých kanalizačních potrubích, kam se dospělý člověk nevejde, jsou jako nejmodernější technologie používány kamerové zkoušky. Ty zmonitorují také kanalizační vedení, případný problém lokalizují a dokážou navíc kanalizaci přesně 

Některé technologie obsahují vozík s televizní kamerou s otočnou hlavou, který ovládá technik z monitorovacího vozidla. Přístroj digitálně zaznamená obraz na médium CD nebo DVD. Vytiskne také podrobný protokol prohlídky s grafem sklonu potrubí, změří ovalitu a deformace laserovým zářičem. Díky tomu dokáže být zjištěn přesný stav potrubí i s veškerým jeho mapováním.

Když je zjištěna závada

Pokud se při monitorování kanalizace zjistí závada, která by mohla ohrozit provoz potrubí, je třeba ji neprodleně odstranit. Zde může přijít na řadu sanace kanalizace. Některé firmy využívají nejnovějších technologií pomocí bezvýkopových oprav. Jedná se o zavedení sanační nerezové nebo pryskyřicové vložky. Pomocí té se kanalizace zrekonstruuje, aniž by musel být rozkopán povrch vozovky. Jedná se tedy o méně finančně a časově náročnou techniku, která dokáže životnost kanalizace prodloužit až o několik desítek let. Zároveň kanalizace může zůstat po celou dobu oprav funkční.  Při bezvýkopových opravách jsou používány sanační vložky, které utěsní a obnoví havarované místo.

Vysoký tlak uvolní jakékoliv potrubí

Ucpání kanalizace může mít také nepříjemné následky. Správnou funkci můžete zajistit pravidelným čištěním kanalizace. Pomocí moderních přístrojů je možné vyčistit profily všech velikostí, od nejmenších odtoků umyvadel a WC až po velké stoky na hlavních řádech. Nejnovější technologie v čištění kanalizací představují vysokotlaká zařízení nebo zavedení čisticí spirály. Vysokotlaké zařízení dokáže díky velkému množství vody vyčistit i velice ucpané potrubí.
 

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑