Jak správně ovlivnit vývoj dítěte v prvních měsících jeho života
Svoje děti ovlivňujeme již v prenatálním období. Plod vnímá zvuky a hlasy z okolí, náladu matky a celkovou atmosféru. Velmi důležité je také období několika měsíců po porodu, kdy právě rodiče mají největší vliv na vývoj dítěte.
Vývoj dítěte je ovlivňován vrozenými vlohami a okolím. Nelze jednoznačně určit, která složka se na vývoji dítěte podílí více a která méně, jedná se o komplexní působení obou. Každé dítě se narodí s odlišným temperamentem a ochotou vnímat a přijímat okolí. Jednomu stačí malé podněty k tomu, aby se začal usmívat, druhý je zase rychle podrážděný. Reakce rodičů na chování novorozence dítě velmi ovlivňuje.
Novorozeně a jeho svět
Novorozeně vnímá nejvíce zvuky. Dokáže rozpoznat hlas matky s vyšší frekvencí a ví, že se blíží zdroj potravy. Naopak hlubší hlas otce ho uklidňuje. Dobře rozpoznává hlasitý křik, které v něm vyvolávají pocity úzkosti. Pokud si tedy myslíte, že dítě v kolébce nevnímá vaše hádky, jste na omylu.
Velmi dobře dokáže rozpoznávat také pachy, které mu napomáhají v orientaci v prostředí. Pozná, co mu voní a co ne. Rozpoznává vůni nejen mateřského mléka, ale i vůni matky. Zrak se novorozencům zostřuje postupně, do té doby využívá všechny smysly k tomu, aby se co nejlépe orientovalo.
V prvním roce života prochází dítě fází důvěry/nedůvěry, kterou získává díky rodičům. Tato fáze ho zásadně ovlivňuje po celý život.
Růst a vývoj dítěte. Jak do něj můžeme zasahovat?
Fyziologický vývoj dítěte je značně ovlivňován genetikou, nejvíce výškou obou rodičů. Výšku dítěte nijak neovlivníme, ale máme vliv na vývoj jeho tělesné stavby. Nejdůležitější je samozřejmě správná strava, která má svoje pevně daná pravidla. Strava výrazně ovlivňuje také odolnost dítěte vůči chorobám.
Růst dítěte ovlivňujeme také vhodným výběrem oblečení, především obuví. Je smutné, že 99 % dětí se narodí s naprosto zdravýma nohama, ale už třetina prvňáčků má nohy zdeformované či poškozené vlivem nevhodné obuvi.
- První botičky pro dítě musí mít prostornou kulatou špičku. Dítě v nich může hýbat prsty a palec je v přirozené poloze.
- Noha se v prvních botičkách nesmí klouzat, musí být fixovaná. To zajistí plná pata a dostatečně dlouhý opatek.
- Nekupujte o několik čísev větší boty s tím, že do nich dítě doroste. Vpředu by měla být bota delší maximálně o 1,5 cm. Moc úzké boty deformují nohy a omezují krevní oběh, v moc širokých zase noha naráží prsty do špičky boty.
Vybavení dětského pokojíčku
Důležitou součástí dětských životů jsou hračky, které jim pomáhají rozvíjet fantazii, logické myšlení a jemnou motoriku. Vybavování pokojíčku mají na starost samozřejmě rodiče. Vybírejte takové hračky, které vašim dětem něco přinesou. Problém také často nastává při výběru nábytku do dětského pokoje. Měl by poskytovat dostatek úložného prostoru na hračky a oblečení a zároveň být bezpečný. To znamená kulaté rohy, žádné drobné části, které by se mohly odlomit, přírodní laky a barvy a přirozeně žádné prosklené plochy.
Autor: Martina Spěváková
Další články z rubriky
Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?
Lucie Nádeníková | 16.12.2017Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je
Jana Batelková | 29.11.2017© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing