Jak se zbavit špatných návyků svého psa

+ Přidat inzerát

Jak se zbavit špatných návyků svého psa

Vydáno: 06.10.2014

Pejsci jsou roztomilí jen to té doby, než vám ukradnou řízek z talíře, rozkoušou boty, počůrají okrasné keře nebo utečou dírou v plotě. Vychovávejte svého psa už od jeho útlého věku. Jen tak se naučí, co je správné a co ne. Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš.

Stejně jako lidé, i psi mají své zlozvyky, které je jen těžko odnaučíme. Často se říká, že pokud je pes tulák a má „to“ v krvi, bude nám utíkat pořád a najde si jakýkoliv způsob. Podobné problémy máme například s louděním psů, olizováním či značkováním všeho a všude. Často si můžeme za špatné návyky psů sami. Víme, že štěňátka jsou opravdu roztomilá, ale nerozmazlujte je. V budoucnu se vám to prostě nevyplatí.

Pes žebrák

A je to tu zase. Doba oběda a vy máte u kuchyňské linky věrného společníka. Upřený pohled, smutné oči, kňučení, v nejhorších případech štěkot a kapající sliny. Tak přesně to je pes žebrák. Nás tenhle zlozvyk otravuje, před návštěvou se mění v ostudu. Málokdo si ale přizná, že psa-žebráka si vychoval sám. My si to možná nepamatujeme, ale pes si moc dobře vzpomíná, jak tenkrát loudil pod stolem a vy jste mu dali kus masa z talíře. Smutné oči se mu vyplatily, tak proč by to nezkusil i teď?

A jak loudění zabránit? Pes musí vědět, že dostane jíst jenom ze své misky, která je stále na jednom a tom samém místě. Nejlepší je krmit psa také ve stejnou hodinu. Jestli chcete dávat psovi zbytky z oběda, nasypte mu je do jeho misky. Upozorněte děti i návštěvu, že nesmí krmit psa mimo vymezenou dobu a z jiných míst. Jedině tak budete mít šanci na úspěch.

Naučte svého psa, že nesmí krást jídlo ze stolu.

Tuláctví má v krvi. Anebo taky ne

Vzali jste si dospělého psa z útulku nebo jste si ho dokonce osvojili, protože už týdny pobíhá kolem a vám se ho zželelo? Věřte, že „adoptovaný“ dospělý pes bude mít mnoho zlozvyků, kterým ho budete jen těžko odnaučovat. Tím nejproblematičtějším je právě neustálé utíkání, tuláctví. Jak takového psa udržet doma?

Předně si velmi pečlivě zkontrolujte oplocení domu a zahrady. I sebemenší díru v plotě dokáže chytrý pes využít k útěku. Perfektním opatřením proti útěku psů jsou podhrabové desky pod plot z betonu. Jsou univerzální a snadno se instalují. Jsou psi, kteří se instinktivně drží u domu, aniž by kolem zahrady musel být plot. Nedávejte jim ale příležitost k útěku a učiňte potřebná opatření.

Důvodem k útěku může být také nedostatek pohybu. Pokud se psem chodíte neustále na vodítku, nemá rozběh a temperamentní psi pak trpí. Nechávejte ho na volno všude, kde je to možné. Trénujte s ním povely a vždy ho nezapomeňte pochválit za dobrou práci. Pokud se od vás pes vzdálí, zastavte se, nebo se mu schovejte. Musí vědět, že si vás má hlídat a že mu hrozí riziko, že se ztratí a zůstane bez pána. A teď pozor – když se pes ihned nevrátí na zavolání, ale přiběhne až po pár minutách, nikdy ho při návratu netrestejte. Může si to spojit právě s přiběhnutím k vám. Psa můžete trestat jenom přímo při činu, to si pamatujte.

Postavte svému pejskovi útulnou boudu a kotec. K výrobě použijte kvalitní spojovací materiál, který vydrží i nárazy skákajícího psa.

Utíká váš pes, kdy může? Udělejte jeho toulkám přítrž

Nadšený vítač

Lidé milují, když je pes vítá. Projevuje svou radost a lásku, kterou ke svému pánovy chová. Ale čeho je moc, toho je příliš. Zvláště pokud máme velkého psa, může být jeho přehnané vítání i nebezpečné. Srazí dítě a dokonce i dospělého. Nemluvě o neustále špinavém a potrhaném oblečení. Ani návštěvě nebude určitě příjemné, že na ní ihned za brankou skočí pes. Začněte zlehka – rukou skákajícího psa stlačte dolů. Pokud do nezvládnete, rozhodně zabere, když mu lehce přišlápnete zadní tlapu. Pejsek si okamžitě sedne, protože ucítí mírnou bolest.

Dalším způsobem, jak skákání psa odnaučit je soustředit jeho aktivitu na jiný předmět. Při příchodu mu vždy hoďte například balonek nebo jinou oblíbenou hračku, pro kterou hned poběží. Rozptýlíte tak částečně jeho pozornost.

Někteří psi boty prostě milují.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑