Jak efektivně nakládat s odpadní vodou
Likvidace odpadní vody ve městech je jasná - napojíte dům na městskou kanalizaci a vše je vyřešeno. Spousta obcí v ČR ale kanalizaci stále nemá. Jak v takových případech nakládat s odpadní vodou? Nejlepším řešení je pořízení ČOV neboli čističky odpadních vod.
Likvidaci odpadní vody většinou řešíme při stavbě rodinného domu. Starší zástavby mívají žumpu neboli jímku se samospádem. Pokud ale chcete i vy, jako majitelé domu s žumpou, smýšlet ekologicky, nic vám nebrání vyměnit starou jímku za modernější řešení šetrné k přírodě.
Septik - nepleťte si ho s žumpou!
Septik opravdu není žumpa. Vysvětlíme vám základní rozdíl mezi těmito systémy na likvidaci odpadních vod. Jímka (žumpa) je uzavřená utěsněná nádoba, ve které se skladuje přivedená odpadní voda. Po jejím naplnění je nutné objednat fekální vůz a jímku nechat vyvézt. Čtyřčlenná rodina dokáže jímku zcela naplnit už za 1 měsíc. 1 vývoz stojí kolem 3 000 Kč. Nemusíte dlouze počítat, abyste zjistili, že pořízení jímky (prvotní investice do jímky o objemu 4 m3 je asi 16 000 Kč) do rodinného domu se vám rozhodně nevyplatí. Hodí se spíše pro chatky, chalupy a další sezónní objekty.
Zatímco septiky přivedenou odpadní vodu čistí pomocí mikroorganismů, které žijí ve vodě. Vyčištěnou vodu pak můžete vypouštět například do povrchové kanalizace, tzv. "dešťovky", pokud jí obec disponuje, nebo ji využívat na zálivku. Septik tak nemusíte nechat pravidelně vyvážet, čímž ušetříte až 30 000 Kč ročně. Počáteční investice do tříkomorového biologického septiku až pro 6 osob je také 16 000 Kč. Připojíte-li k němu navíc zemní filtr, dosahuje až 92% účinnosti. Tímto číslem (i finančně) se blíží k domácí čističce odpadních vod.
Domácí ČOV za vás vyřeší problémy s odpadní vodou
Domácí čističky odpadních vod fungují na podobném principu, jako biologické septiky. Jedná se o plastovou dokonale těsnící tříkomorovou nádrž, ve které se čistí odpadní voda. V ČOV žijí mikroorganismy, které rozkládají odpadní látky. Voda se pak ještě čistí přes filtr, který je součástí čističky. Podmínkou k fungování ČOV je napojení na elektrickou energii. Současně se zakoupení čističky dostanete dmychadlo, které vhání do vody vzduch a udržuje bakterie naživu. Investice do domácí čističky odpadních vod pro 1-6 osob činí zhruba 33 000 Kč.
Ptáte se, jestli je ČOV vhodná pro rekreační objekty? Ano. Čistička totiž reaguje na aktuální přísun vody. Zvažte ale, zda se vám vyplatí mít dmychadlo stále v elektrické síti nebo je lepší pořízení biologického septiku. V zimě, kdy většinou chaty nenavštěvujeme, je nutné čističku zazimovat. Ze všech komor vyčerpejte nashromážděný kal a napusťte čističku čistou vodou do tří čtvrtin jejího objemu. Odpojte dmychadlo a máte hotovo.
Domácí čističky odpadních vod dosahují až 97% účinnosti. Vyčištěnou vodu lze bez problémů používat na zálivku či mytí auta.
Autor: Martina Spěváková
Další články z rubriky
Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?
Lucie Nádeníková | 16.12.2017Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je
Jana Batelková | 29.11.2017© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing