Ekodesign a rekuperační jednotky Venus

+ Přidat inzerát

Ekodesign a rekuperační jednotky Venus

Vydáno: 21.01.2016

Štítky již znáte z kotlů, ledniček, televizí, praček, sušiček… prostě všech zařízení, které jsou spojeny s energetickou spotřebou. Nová nařízení se tedy týkají také větracích jednotek.

Ptáte se, co je ekodesign? Jedná se o soubor nařízení komise EU, konkrétně o parametry, které musí výrobce i dodavatel zařízení se spotřebou energie dodržovat při uvedení na evropský trh. Nová legislativa má podpořit moderní úsporné technologie.

Ecodesign a větrací jednotky

Požadavek na zatřídění jednotek do energetických tříd a uvádění jejich energetických štítků je nutný pro jednotky, které jsou určeny pro rezidenční větrání, tedy pro koncového spotřebitele.

Rekuperační jednotky Venus splňují nařízení EU č. 1253/2009, které se týká požadavku na Ekodesign větracích jednotek, kdy první stupeň tohoto nařízení vešel v platnost 1. 1. 2016 a určuje, jak mají být jednotky účinné. Proto jsou jednotky nově zatříděné do tříd energetické účinnosti (SEC).


Rekuperační jednotky Venus Comfort splňují energetickou třídu A, rekuperační jednotky Venus Ready energetickou třídu B. Třída je uvedena na štítku, který je součástí balení jednotek.

 - odborník na rekuperační jednotky ze společnosti Multi-VAC spol. s r.o.


Energetický štítek Energetický štítek

Větrací jednotky musí od 1. ledna 2016 splňovat tyto požadavky na Ekodesign:

Všechny vzduchotechnické jednotky s rekuperačním nebo regeneračním systémem zpětného získáváno tepla musí být vybaveny vícerychlostním ventilátorem nebo ventilátorem s plynule ovládanými otáčkami.

  • Jednotky Venus s typovým označením HRV jsou vybaveny AC, nebo EC motory.

  • Motory AC umožňují 3 stupně výkonu ventilátoru.

  • Motory EC umožňují 3 stupně výkonu ventilátoru, přičemž 1. stupeň lze nastavit v rozsahu 30-60 %, 2. stupeň v rozsahu 50-80 %, 3. stupeň 70-100 %.

„Všechny jednotky přivádějící a odvádějící vzduch musí mít systém zpětného získávání tepla.“

  • Jednotky Venus s typovým označením HRV jsou vybaveny hliníkovým diagonálním rekuperátorem, který je certifikován Eurovent.

„Všechny obousměrné větrací jednotky musí mít zařízení umožňující obtok resp. plynulou regulaci výkonu. Rozumí se zařízení, které obchází výměník tepla nebo automaticky nebo manuálně reguluje jeho účinnost zpětného získávání tepla, aniž by nutně vyžadovalo fyzický obtok vzduchu (např. rotorové řízení rychlosti, řízení průtoku vzduchu).“

  • Jednotky Venus s typovým označením HRV jsou vybaveny regulací, která umožňuje režim freecooling. Při této funkci běží přívodní ventilátor a odvodní stojí. Venkovní vzduch tak proudí zvenku přes jednotku s filtry do přívodních elementů a odchází z budovy netěsnostmi, např. pootevřenými okny. Nedochází tedy k rekuperaci tepla.

Rekuperace Venus

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Preventivní opatření proti Coronaviru v Praze

Vedle čištění fasád domů, ocelových konstrukcí mostů a památek se pustila společnost…

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Lucie Nádeníková | 16.12.2017

Zdobí vaše okna trendy letošních Vánoc?

Nejkrásnější svátky roku už jsou všude kolem nás. Cítíme je i ve vzduchu, který voní …

Odborníci radí: Pracovní pomůcky vám zachrání zdraví a mnohdy i život, nepodceňujte je

Pracovní pomůcky jsou při práci naším ochranným štítem, který nás nenechá zranit, jsme díky…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑