Zrenovujte svůj starý dřevěný plot - nátěrem!

+ Přidat inzerát

Zrenovujte svůj starý dřevěný plot - nátěrem!

Vydáno: 05.05.2014

Váš plot už leccos pamatuje a je to na něm hodně znát? Nemusíte hnedka stavět nový nákladný plot, stačí ten původní opatřit novým kvalitním nátěrem. Poradíme vám, jak postupovat.

Dřevěné ploty zdobí zahradu u moderního domu i chalupy. Jsou velmi variabilní, ze dřeva lze totiž vyrobit různé tvary plotovek. Dřevo je ale přírodní materiál, a proto o něj musíme více pečovat. V tom je jeho jediná nevýhoda vůči kovovým či WPC plotům. Jak ale postupovat, když se barva na plotě loupe a vidíme, jak dřevo chátrá? Hlavně zasáhněte včas!

Doporučujeme provést renovaci dřevěného plotu minimálně jednou za 5 let. Vždy používejte kvalitní nátěry na dřevo, které plot ochrání před vlivy počasí.

Nátěr vždy začíná kontrolou

Ještě než se pustíte do natírání dřevěného plotu, zkontrolujte stav dřeva. Pokud narazíte na shnilé části nebo části napadené dřevokaznými houbami, je nutné je vyměnit. Starou loupající se barvu můžeme odstranit mechanicky (špachtlí) nebo použít horkovzdušnou pistoli. Starou barvu odstraňte velmi pečlivě, nový nátěr by se jinak nechytil. Takto ošetřené dřevo natřete penetrací, která ochrání dřevo před houbami a plísněmi.

Dřevěný plot natírejte ve 3 vrstvách.

Vybíráme nátěrovou hmotu

Výběru vhodného nátěru na dřevěný plot věnujte dostatek času. Určí totiž další životnost vašeho plotu. Máte na výběr ze syntetických nebo vodou ředitelných nátěrů na dřevo. Výhodou vodou ředitelných nátěrů je, že se s nimi jednoduše pracuje - k ředění i omývání štětců nám postačí voda. Při natírání navíc tolik nepáchnou a snadněji schnou. Vodou ředitelné nátěry jsou ale vhodnější na nový plot, protože potřebují dokonale čistý a hlavně odmaštěný povrch.

Na renovaci dřevěného plotu proto raději zvolíme syntetický nátěr, který si poradí s drobnými nedostatky dřeva. K ředění syntetické barvy a omývání nářadí ale potřebujeme ředidlo.

  • Sikkens Cetol WF 771 je vodou ředitelná lazura na dřevo pro venkovní použití. Slouží jako základní vrstva, mezivrstva i finální vrstva. Lazura se vsakuje do dřeva, nevytváří film. Nátěr je transparentní a perfektně chrání dřevo před povětrnostními vlivy.
  • Sikkens Cetol HLS plus je syntetický nátěr na dřevo v exteriéru. Tato lazura je vhodná především pro venkovní dřevěné stavební díly s nestálými rozměry, jako je například podbití střechy. Lze ji použít na všechny 3 vrstvy. Dřevo chrání před UV zářením i silným větrem.

Natřete svůj dřevěný plot kvalitním nátěrem, který ho ochrání před větrem a UV zářením.

Jak postupovat při natírání plotu

Při nákupu barvy vždy počítejte s tím, že dřevo musíte ošetřit 3x, tedy 3 vrstvami nátěru. Jedině tak bude chráněno před větrem, mrazem a UV zářením, které dřevo vysušuje. Je vhodné dřevo před nátěrem napustit mořidlem, jednak proto, že slouží jako ochrana a také proto, že následný nátěr se tolik nevsákne do dřeva. Vrstvu vždy lehce přejedeme smirkovým papírem a natíráme znovu.

Zvolíme-li jako finálovou vrstvu lak, vytvoří na povrchu dřeva souvislou neprodyšnou vrstvu. Dřevo tedy není ovlivňováno momentální vlhkostí nebo teplotou. Při použití nepříliš kvalitního laku ale může vrchní vrstva vlivem sesychání dřeva popraskat. Můžeme ale zvolit také přírodní nátěry na dřevo vyrobené z rostlinných olejů. Olej pronikne do hloubky dřeva a chrání ho zevnitř.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑