Vybíráme vrtáky do železa

+ Přidat inzerát

Vybíráme vrtáky do železa

Vydáno: 17.03.2016

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud ne, jste na správném místě. My vám poradíme.

Pro rychlé a účinné vrtání kovových materiálů je důležitá volba správného vrtáku. Pojďme se společně podívat na vrtáky do kovu typu HSS-R, vrtáky HSS-G a vrtáky HSS-Co.

Vrtáky do kovu, které jsou vyráběny z rychlořezné oceli (HSS – High Speed Steel) v několika provedeních, se liší tvarem, geometrií a materiálem nástroje.

Vrtáky do kovu

Vrtáky HSS-R – „černé vrtáky“

Vrtáky HSS-R, vyráběné válcováním a kováním za tepla, jsou určeny pro vrtání kovových materiálů o pevnosti do 900 N/mm2 – oceli, ocelolitiny, legovaných i nelegovaných materiálů, ale například také tvrdých plastů. Tyto vrtáky najdou široké možnosti použití od hobby, až po řemeslné práce. Vybírat je možné mezi vrtáky o průměrech 0,3-20 mm.

Pokud je třeba vrtat větším průměrem, než je rozsah sklíčidla vrtačky, použijeme vrtáky HSS-R s redukovanou stopkou. Můžeme také využít redukovaný vrták o průměru 20 mm ve vrtačce s upínáním do průměru 13 mm.

Vrtáky HSS-G – „lesklé vrtáky“

Vrtáky HSS-G jsou přesné vrtáky, vybrušované z polotovaru. Používají se pro vrtání kovových materiálů o pevnosti do 900 N/mm2 – oceli, ocelolitiny, legovaných i nelegovaných materiálů, šedé litiny, spékaného železa, niklové mosazi, grafitu a dalších. Jde o výkonné nástroje zejména pro profesionální použití.

Kromě základního provedení jsou vyráběné i vrtáky HSS-G prodloužené, nebo naopak extra krátké s větší, nebo kratší délkou řezné spirály a celkovou délkou. Vrtáky HSS-G oboustranné, s řeznou spirálou na obou koncích, se používají zejména pro vrtání tenkých profilů a plechů pro následné nýtování. Tyto vrtáky umožňují skutečně rychlou práci. Pokud by došlo ke zlomení, stačí vrták otočit a v práci pokračovat.

Vrtáky do kovu

Vrtáky HSS-Co – „kobaltové vrtáky“

Vrtáky HSS-Co, vyráběné vybrušováním z rychlořezné oceli legované kobaltem (5 %), jsou určené na vrtání kovových materiálů o pevnosti nad 900 N/mm2 – zejména na nerezové a chromniklové oceli, žáruvzdorné a kyselinám odolné oceli, šedou litinu, bronz, svarové housenky a podobně. Kobaltové vrtáky jsou špičkové výrobky pro náročnější vrtání.

Stupňovité a kuželové vrtáky HSS-G a HSS-Co

Pro vrtání plechů, tenkých profilů a plastů do tloušťky 4 mm je vhodné použít přesné stupňovité nebo kuželové vrtáky. Tyto vrtáky umožňují plynulé vrtání tenkých profilů bez předvrtání. Vyvrtaný otvor je bez otřepů a deformace materiálu.

Máme pro vás pár tipů na závěr

  • Při práci s vrtáky mohou odletovat odštěpky, třísky apod., proto si chraňte oči a ruce, většinou stačí standardní ochranné brýle a speciální pracovní rukavice.
  • Pro vrtání nerezu raději používejte vrtáky, kterými jste před tím nevrtali do obyčejného železa. Jeho zbytky, které ulpěly na vrtáku, by kontaminovaly nerez a mohlo by tak dojít ke korozi.
  • Náčiní, které používáte, je třeba mazat, stejně tak i vrtáky. Slouží k tomu různé mazné spreje a oleje.

Autor: Veronika Pátková

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…

Moderní trendy ve vaší koupelně. Co velí rok 2016?

Bydlení s sebou samozřejmě nese trendy a novinky v technologiích. A pokud právě…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑