Zima je tady. Využijte teplo z krbu na maximum

+ Přidat inzerát

Zima je tady. Využijte teplo z krbu na maximum

Vydáno: 24.11.2014

Topíte si krbem nebo krbovými kamny a stále přemýšlíte, jak teplo využít i k vytopení dalších místností domu? Máme pro vás jednoduché řešení, které vyžaduje minimální stavební úpravy – rozvod teplého vzduchu krbovým ventilátorem.

Možnosti, jak využívat teplo z krbu, máte hned dvě – buď teplovodním rozvodem, nebo teplovzdušným. První variantu lze uplatnit pouze v případě, že máte krbovou vložku či krbová kamna s výměníkem, zatímco teplovzdušné rozvody můžete napojit téměř na jakákoliv kamna i vložku. Také vyžaduje menší stavební úpravy. U teplovodních rozvodů musíte zasekávat trubky do zdí/podlahy, což představuje celkem rozsáhlý zásah a rekonstrukci.

Jak funguje rozvod teplého vzduchu

Využijte teplo z krbové vložky k vytápění dalších místností.Jestliže vytápíte patrový dům nebo domek s obytným podkrovím, je vaše volba jasná. Všichni vědí, že teplo stoupá vzhůru a drží se u stropu. Proč toho tedy nevyužít? Stačí do podlahy umístit prostupy a teplo bude samotížným způsobem stoupat do obytných místností. Jedná se o nejjednodušší variantu, jak využít teplo z krbu či krbové vložky. Samotížné vytápění má sice svá omezení (funguje jen do určité vzdálenosti a jen směrem nahoru), ale je nejlevnější.

Průduchy pro rozvod vzduchu umisťujte do výšky 160 cm nebo těsně pod strop. Nedávejte před ně nábytek a v jejich blízkosti nedoporučujeme mít ani postel.

V případě rozvodu teplého vzduchu do místností v přízemí je nutná instalace krbového ventilátoru. Potom se jedná o tzv. nucený systém vytápění. Krbový ventilátor spíná, když vzduch dosáhne nastavené teploty. Rozvody pak vzduch vhání do místností. Rozvody teplého vzduchu je nutné realizovat kvalitními izolovanými hadicemi s dostatečnou teplotní odolností.

Umístění ventilátoru doporučujeme maximálně 4 m od krbu. Nezapomeňte na instalaci protiprachových filtrů, které často nejsou součástí krbového ventilátoru. Při výběru sledujte také hlučnost ventilátoru.

  • U krbu a ventilátoru doporučujeme tzv. hadici DIX, která má odolnost až do 250 °C.

  • U průduchů do místností by potom měla být hadice Isovac, jejíž odolnost je o něco nižší.

Napojení rozvodů teplého vzduchu na krbovou vložku doporučujeme vždy přenechat profesionálům, nebo se při nejmenším poradit se specialisty na instalaci krbů. Instalaci rozvodů byste rozhodně neměli podcenit.

Rozvody tepla od krbových kamen.

 

Výhody:

  • Jednoduchá a rychlá montáž bez rozsáhlých stavebních úprav. Levnější varianta.

  • Ventilátor nevyžaduje pravidelnou údržbu.

  • Teplovzdušné vytápění má rychlejší start než teplovodní.

Nevýhody:

  • Může docházet k přenosu prachu (tomu ale zabrání filtry) a pachu – nedoporučujeme rozvod na WC, do koupelny nebo kuchyně.

Autor: e-vetrani.cz

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑