Zateplování budov v kostce aneb Proč, jak a čím

+ Přidat inzerát

Zateplování budov v kostce

Vydáno: 08.11.2013

Na otázku, proč zateplit dům, asi odpovídat nemusíme. Se zateplením ušetříte často i více než polovinu nákladů za energie! Otázky jak naplánovat zateplování nebo čím zateplovat už jsou ale mnohem zajímavější. O tom vám tedy povíme vše!

Zateplování domů není všední ani levná záležitost. Je proto rozumné důkladně všechno promyslet a najít skutečně to nejlepší a nejvýhodnější řešení. Jak se ale v záplavě informací, nabídek firem, možností provedení vyznat? Abychom vám to co nejvíce usnadnili, sepsali jsme stručný návod. Srovnejte si tedy myšlenky a pusťe se do toho!

1. KROK: Naplánovat zateplení

Zateplování budov přináší až poloviční úspory na vytápění, výrazně zvyšuje hodnotu nemovitosti, prodlužuje její životnost a vylepšuje i zvukovou izolaci. Tohle všechno jsou mimořádné výhody zateplování a díky nim se vaše investice vyplatí. Jedná se však o všeobecné přednosti a ty byste měli konkretizovat pro účely vašeho domu. Jako úplně první si proto nechte zpracovat energetický audit, který vám vyčíslí:

  • Kolik na zateplení domu ušetříte.
  • Kolik vás bude samotná realizace stát.
  • Jaká je přibližně návratnost vaší investice.
  • Jaké všechny práce bude potřeba zajistit.

Jednou z možností zateplení je i provětrávaná fasáda, kdy hliníková konstrukce slouží k uchycení fasádních panelů z různých materiálů.

Zateplování budov, plastová okna

2. KROK: Zvolit vhodný materiál

Jakmile zjistíte základní informace z energetického auditu, na řadu přichází výběr dodavatele. Zateplování budov se obecně rozděluje na zateplování fasády a zateplování střechy. Proč toto rozdělení? To proto, že na obojí nemusíte mít stejného dodavatele - z finančních nákladů je to leckdy výhodnější. Zatímco zateplení střechy by měl provádět skutečný specialista, zateplení fasády zvládne i "obyčejný" šikovný řemeslník. To však uvažujeme klasické zateplování fasády polystyrenem.

Ačkoliv existuje celá řada modernějších způsobů, zateplování pěnovým nebo tvrzeným polystyrenem zůstává stále osvědčenou a naprosto dostačující variantou. Na střechu už ale doporučujeme minerální izolace - například minerální vatu. Tato vata prošla v posledních letech značným vývojem. Vyberte si proto na zateplení střechy takového dodavatele, který sleduje aktuální trendy, dokáže se jim přizpůsobit a nabídnout vám skutečně to nejlepší.

3. KROK: Vybrat správná okna

Zateplování fasády a střechy jde ruku v ruce s výměnou oken. Nemůžete si zateplit dům a přitom si ponechat stará, nedostatečně těsnící okna. To by přišla celá vaše snaha vniveč. Popřemýšlejte tedy také nad dodavatelem oken s co nejlepšími tepelně-izolačními parametry. Doporučit vám v tomto směru můžeme plastová okna od německých výrobců (které dováží a montuje řada českých firem). Okna německé výroby totiž splňují nejnáročnější a stále se zvyšující požadavky trhu. Němečtí výrobci nemají samozřejmě problém ani se špičkovými okny pro nízkoenergetické nebo dokonce pasivní domy. A pokud máte okna nedávno vyměněná a nechcete investovat do nových, zaměřte se alespoň na zateplování oken. Vyplatí se!

Při výběru oken si ověřte, zda se skutečně vyrábějí například v Německu, a nejsou to žádné laciné padělky z pochybných zemí.

Zateplování budov, plastová okna

4. KROK: Využít státních dotací

No a nakonec to nejlepší! V případě, že rekonstruujete starší domek, můžete využít dotace z programu Nová zelená úsporám. Nyní má tento program prodlouženou platnost a dotace můžete využívat až do roku 2020! A nejsou to zrovna malé částky. Díky žádosti vám může stát proplatit dokonce i více než polovinu všech nákladů. Abyste však s žádostí uspěli, musíte spolupracovat s firmami, které jsou v tomto programu registrované. Při výběru dodavatelů tedy zohledněte i tuto skutečnost a nechte si se vším poradit.

Autor: Milena Pelikánová

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑