Základní tipy pro útulné vybavení bytu či domu

+ Přidat inzerát

Základní tipy pro útulné vybavení bytu či domu

Vydáno: 20.01.2014

Vybavování bytu je samozřejmě individuální. Musí odpovídat vašemu životnímu stylu, promítá se do něj vkus majitele. Některé prvky jsou ale ve všech bytech totožné. Dnes si probereme základní vybavení a nábytek kuchyně, ložnice a obýváku, které by ve vašem bytě rozhodně neměly chybět.

Situace 1: Právě jste se přestěhovali do nového bytu či domu, kde je pouze základní vybavení, jako je kuchyňská linka a sanitární keramika. Ocitli jste se ve velkém prázdném prostoru, kde se může projevit vaše já, schopnost pro detail a v neposlední řadě také vaše fantazie.

Situace 2: Rozhodli jste se pro kompletní či částečnou rekonstrukci bytu/domu. Už máte dost nelogicky uspořádaných malých místností, nemoderního nábytku a nepraktických (často i nevyužitých) zákoutí. Rekonstrukce je mnohem složitější, než vybavování nového prázdného bytu. Obrňte si nervy.


Většina lidí má v podstatě stejné požadavky: zařídit si útulné pohodlné bydlení, které bude vyhovovat jejich stylu života. Velmi se ohlížíme i na cenu, chceme zařídit byt co nejlevněji. Musíte si ujasnit své priority, vědět co hledat a hlavně u koho. Pak máte skoro vyhráno.


Kuchyň - místnost, která zastává hned několik funkcí

Když pult s barovými židlemi do kuchyně supluje jídelní stůl.Kuchyň je alfou a omegou v každém bytě. Slouží nejen pro přípravu pokrmů, ale funguje i jako jídelna. Většina lidí si totiž z dispozičních důvodů nemůže samostatnou jídelnu dovolit, a tak není kuchyňský stůl a židle absolutně žádnou výjimkou. Jídelní stůl potom úspěšně supluje pult s barovými židlemi do kuchyně.

Pokud při rekonstrukci zařizujete i novou kuchyňskou linku, spíše než aktuálními trendy se řiďte zdravým rozumem, logikou a berte také ohled na svůj styl vaření. Obecně se doporučuje mít kuchyň rozdělenou na zóny - vaření, mytí, chlazení. Tyto zóny by neměly být daleko od sebe, abyste při vaření neztráceli moc času přebíháním sem a tam.

Obývací pokoj jako místo odpočinku a vítání návštěv

Nepotřebujete velkou místnost, abyste si zařídili plnohodnotný obývací pokoj. Navíc - trendy je openspace, otevřený vzdušný prostor. Jedna velká místnost, která spojuje obývák, kuchyni a často i chodbu. Z obýváku vede také nejčastěji průchod na terasu.

Nejjednodušším řešením je sektorový nábytek. Nemusíte kupovat hned velkou obývací stěnu, ty dnes neletí. Kupte si jen takový nábytek, který využijete a který bude ladit vzájemně, ladit k bytu i dispozičně. Také nezapomeňte na knihovnu. Centrem obývacího pokoje je však sedací souprava. Podle prostoru zvolte velikost sedačky. Ne vždy si budete moci pořídit rohovou sedačku a k tomu ještě křesla. Při výběru sedačky myslete na to, aby byla pohodlná pro návštěvu i pro vás při sledování televize a aby se snadno udržovala (například bílé čalounění sedačky není vhodný do domácnosti s dětmi nebo zvířaty). Snažte se sedačku nejdříve vyzkoušet. Ceny na internetu jsou sice lákavé, ale dodaným zbožím můžete být nepříjemně překvapeni.


Nejste si jistí, zda se vám nábytek, sedačka, křesla a konferenční stolek vejdou do obývacího pokoje? Vezměte křídu a na podlahu si načrtněte nábytek s jeho skutečnými rozměry. Ne vždy hned potřebujete bytového architekta!


Obývacímu pokoji vévodí sedací souprava. Chybět nesmí ani stylová knihovna.

Ložnice je vaším soukromým prostorem a oázou klidu

Místnost, která je určená ložnici, nemusí mít 20 m2. Pokud disponujete velkým prostorem, co takhle rozdělit ho sádrokartonovou příčkou a vytvořit šatnu? Tam schováte nejen všechno oblečení, ale také boty (ale nezapomeňte na odvětrání šatny), ložní povlečení, lux, žehličku a další. V samotné ložnici vám pak postačí postel s nočními stolky, toaletní stolek a zrcadlo. Čím méně rušivých prvků v ložnici bude, tím lépe pro váš spánek.

Pokud máte ale naopak problém s prostorem a v bytě nemáte například technickou místnost, kam byste umístili zmiňované domácí spotřebiče, doporučujeme vám pořídit si vestavěné skříně na míru. Působí velmi luxusně, nabízí vám maximum využitelného prostoru a jsou také designové.

Vestavěné skříně na míru vytvoří dostatek prostoru i v malé ložnici.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑