Vytvořte ze svého keře na zahradě ozdobné tvary

+ Přidat inzerát

Vytvořte ze svého keře na zahradě ozdobné tvary

Vydáno: 03.11.2014

Vytvarujte keře na vaší zahradě do krásných ozdobných tvarů. Stačí se držet několika zásad, vybrat dobrou dřevinu, kvalitní nůžky a pečovat o keře s rozmyslem.

Zahrada může splňovat hned několik účelů. Může sloužit jako prostředek duševní hygieny u zahradničení, pěstování ovoce a zeleniny, můžeme sem postavit altánek pro posezení s přáteli a grilování, nebo může plnit estetickou funkci. Naše keře a křoviska na zahradě pak můžeme tvarovat k obrazu svému a dokonce z nich můžeme vytvořit krásné ozdobné tvary, jako koule, spirály nebo dokonce sochy.

Tvarování dřevin a keřů se věnovali již barokní zahradní umělci. Dokonce i staří Římané tvarovali své keře do nejrůznější podoby. Nejedná se tedy o žádnou velkou novinku, ale osvědčený způsob okrášlení zahrad a parků. Nejrůznější tvary a keře společně s ozdobnými záhony skvěle doplní městský mobiliář. Rozhodli jste se zkusit vytvarovat váš keř do nějaké podoby a tvaru? Poradíme vám, s čím začít a jak dosáhnout kýžené podoby.

Ze všeho nejdříve vyberte vhodnou dřevinu

Pro tvarování dekorativních tvarů je třeba vybrat vhodnou dřevinu. Listy či jehličky by měly být drobné a měly by hustě růst. Poté je možné je zastřihávat do nejrůznější podoby tak, jak si je představujeme.

Dřeviny vhodné pro stříhání a tvarování:

  • Zimostráz (buxus)
  • Tis
  • Cypříšek
  • Keř Ptačí zob
  • Vavřín
  • Jehličnan cypřišovec
  • Pitospora
  • Tis červený
  • Fíkus nitida
  • Fíkovník malolistý

… a další vhodné a houževnaté dřeviny, jako břečťan popínavý, myrta obecná, brslen japonský a další druhy. Pokud vás zaujal jakýkoliv jiný keř, v zahradnictví vám jistě pomohou poradit, zda to je pro tvarování ten správný kandidát.

Jak dosáhnout požadovaného tvaru?

Požadovaného tvaru vašeho keře či stromku můžete dosáhnout několika způsoby. Jednoduché tvary, které doporučujeme zkusit jako první variantu, můžete vyzkoušet ostříhat od oka. Pokud jste se rozhodli pro kužel, můžete na keř připevnit do tvaru jehlanu několik bambusových tyček, které svážete nahoře provázkem či drátkem. Tyčky poté po obvodu několikrát obežeňte provázky, které vás při střihu povedou.

Podmínkou pro úspěšný střih keře jsou ostré zahradnické nůžky. K tomuto účelu vám skvěle poslouží nůžky Felco, které vám pomohou i při drobnějším tvarování. Zakoupit můžete i tvarovací pilky na elektrický pohon.

Fantazii při tvarování se meze nekladou

Stříhat však můžete také podle formy. Pomocí ní vytvoříte nejrůznější tvary, sošky a podoby zvířat, které budou skvěle doplňovat upravený vzhled vaší zahrady. Formu vytvoříte z drátěného pletiva tak, jak si představujete finální podobu. Poté nahrubo ostříhejte keř do požadovaného tvaru a nasaďte na něj formu. Přečnívající konce větviček odstřihněte a opakujte, když bude třeba. V některých zahradnictvích dokonce zakoupíte hotové formy.

Jak často stříhat?

Každá dřevina roste jinak rychle. Záleží také na ročním období. Každopádně přečnívající výhonky odstraňujte co nejdříve tak, aby neměly čas příliš zesílit. V době, kdy nejvíc rostliny rostou, zejména na jaře budete muset keřům věnovat největší pozornost a zastřihávat je i jednou za dva až tři týdny. V zimě zase dbejte na ochranu před těžkým sněhem, který by mohl vaše mistrovské dílo nenávratně polámat.

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑