Větrání se zavřenými okny? V moderních bytech to jde

+ Přidat inzerát

Větrání se zavřenými okny? V moderních bytech to jde

Vydáno: 27.01.2015

Klasické větrání okny je pro moderní nízkoenergetické a pasivní domy velmi neefektivní. S otevřenými okny se totiž pojí značné tepelné ztráty. Navíc často zapomínáme a málokdo větrá opravdu pravidelně. Jestliže bydlíte v rušné ulici, bude vás také obtěžovat hluk, který se okny nese do interiéru.

Většina institucí se zabývá složením venkovního vzduchu. Co ale vzduch v místnostech, ve kterých trávíme 90 % dne? Jeho kvalita je ještě důležitější, ale málokdo na ni bere zřetel. Vzduch v interiéru ovlivňují především osoby, které ho obývají. Produkují totiž oxid uhličitý a vlhkost, spotřebovávají kyslík. Do toho se ještě míchají výpary ze stavebních materiálů, nábytku, elektronického zařízení apod. Velmi obtížné je udržet kvalitní vzduch v kancelářích, kde sedí desítky lidí. Otevřená okna ani osvěžovače vzduchu tady nepomohou.


Pro člověka je nejdůležitější mít dostatečný přísun kyslíku, nikoliv vydýchaný vzduch. Nejohroženější jsou malé místnosti, místnosti s vysokou koncentrací osob a vysokou produkcí vodních par (koupání, vaření, praní, sušení prádla).


Větrání okny je zrádné a většinou se nevyplatí

Udržujte si doma čerstvý vzduch.Větrání okny je označováno za nejdražší způsob větrání, nemůžeme ho totiž korigovat. V případě, že venku fouká silný vítr, unikne okny zbytečně moc vzduchu. V opačném případě, kdy je bezvětří a teploty v bytě a venku jsou téměř stejné, nedochází k větrání vůbec. Výjimkou nejsou ti, kteří pro jistotu okny nevětrají vůbec nebo na to prostě zapomínají. Vzduch zvenčí s sebou do interiéru přináší i spoustu nečistot - prach, pyly, zplodiny nebo hmyz.

Větrání musíte řídit

Jedině řízené větrání se vám vyplatí. Není ovlivňováno počasím a můžete na něj klidně zapomenout. Vše totiž funguje automaticky. Je ale důležité, aby byla jednotka vybavena zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu. Jedině tak je větrání ekonomické. A právě tohle umí kvalitní rekuperační jednotky Venus. Mají až 93% účinnost. Potrubím nasávají vzduch z místností, který je v jednotce vyměněn za čerstvý vzduch zvenčí.

Zároveň ale dochází k předání energie ze vzduchu z interiéru. Přivedený vzduch je tedy oteplován (příp. ochlazován) a nepotřebuje nijak dohřívat. Jemné filtry v rekuperační jednotce se postarají o to, že je přivedený vzduch zbaven všech nečistot. Uvedený systém tedy uvítají i alergici astmatici.

Zdravé bydlení = správné větrání

Autor: e-vetrani.cz

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑