Topte chytře. Vyplatí se vám tepelné čerpadlo?

+ Přidat inzerát

Topte chytře. Vyplatí se vám tepelné čerpadlo?

Vydáno: 28.07.2016

Topný systém by měl být tichý, úsporný, ekologický… který ale všechna tato kritéria splňuje? Tepelné čerpadlo je tomu nejblíže.

Jaké by to bylo, stát se nezávislý na fosilních palivech, nemuset pro vytápění svého domu shánět plyn, uhlí nebo například naftu? Toto přání se vám může velice snadno vyplnit. Rádi bychom vám představili inteligentnější a šetrnější způsob vytápění – tepelná čerpadla.

Proč pořídit tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla dokážou účinně pracovat s energií z obnovitelných zdrojů, což je oproti jiným zdrojům vytápění obrovskou výhodou. Nebudete proto závislí na fosilních palivech, při jejichž spalování navíc vznikají emise. Tepelná čerpadla mají tichý chod a nízké provozní náklady. Na umístění venkovní jednotky budete potřebovat přibližně 1,5 m2 plochy.

Do rodinných domů si lidé tepelné čerpadlo pořizují zejména jako náhradu elektrického vytápění nebo jako náhradu zdroje na tuhá a kapalná paliva. Oproti vytápění elektřinou budete mít s tepelným čerpadlem 2,5 až 4 násobně nižší spotřebu elektrické energie. Oproti tuhým palivům je provoz komfortnější.

Tepelná čerpadla vám zajistí perfektní tepelný komfort

Jak to vlastně funguje?

Princip fungování tepelného čerpadla si lze představit na principu fungování chladničky. Ta odebírá teplo ze svého vnitřního prostoru a předává jej ven do okolí. To je důvod, proč je zadní strana chladničky vždy teplá. Tepelné čerpadlo funguje v obráceném směru. Tepelná čerpadla lze rozdělit na typy vzduch-voda, vzduch-vzduch, voda-voda.

  • Tepelná čerpadla vzduch-voda

Tento typ čerpadla odebírá teplo z okolního vzduchu a předává jej do jednotky vevnitř budovy. Na tu jsou napojené všechny části systému, jako je zásobník užitkové vody, radiátory, podlahová topení a podobně. S tepelným čerpadlem vzduch-voda můžete topit i v přechodném topení a v zimě.

  • Tepelná čerpadla vzduch-vzduch

S typem tepelných čerpadel vzduch-vzduch můžete zajistit tepelnou pohodu v domě, a zároveň pročistit vzduch od prachu, nečistot a bakterií. Jako zdroj tepelné energie slouží i zde venkovní vzduch. Tato čerpadla dokážou v létě ochlazovat a v zimě přivést do místnosti teplý, ale čerstvý vzduch.

  • Tepelná čerpadla voda-voda

Čerpadlům voda-voda slouží jako zdroj povrchová, podzemní nebo spodní voda. Využívá se například voda ze studny, která přechází do výměníku a poté zpět do země druhou studnou. Toto tepelné čerpadlo má vyšší účinnost i při nízkých venkovních teplotách, jeho pořizovací cena však bývá vyšší. Rizikem je i možnost ztráty zdroje vody nebo omezení jejího množství.

Tepelná čerpadla Toshiba dosahují špičkových parametrů

Výběr tepelného čerpadla

U tepelných čerpadel typu vzduch-voda se soustřeďte zejména na rozsah teplot, při kterých je zařízení schopné pracovat a na parametry hluku. Tepelná čerpadla a klimatizační jednotky Toshiba představují vysoce moderní zařízení s úsporným provozem. Při výběru tepelného čerpadla země/voda se soustřeďte hlavně na potřebnou hloubku vrtu a plochu plošného kolektoru.


AIR-MATYÁŠ s.r.o. Firma AIR-MATYÁŠ s.r.o. je autorizovaným zástupcem společnosti TOSHIBA. Její odborníci zařizují kompletní realizace zakázek klimatizačních technologií od projekce přes dodávku až po montáž.

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑