Správný výběr vrtáku vám značně usnadní práci

+ Přidat inzerát

Správný výběr vrtáku vám značně usnadní práci

Vydáno: 09.01.2014

Jeden vrták do kovu, dřeva i betonu? Tak na to rychle zapomeňte! Pokud chcete pracovat rychle a efektivně, pořiďte si na každý typ materiálu speciální vrtáky. A to i v případě, že jednou za čas přivrtáte jenom poličku.

Nebuďte vrták a pořiďte si kvalitní vrták! Pokud se vám zdá, že vrtání nejde tak snadno, jak byste si představovali, většinou není na vině slabá vrtačka ani tupý vrták, ale špatný výběr vrtáku. Každý kutil by měl mít doma hned několik druhů, nejlépe celou sadu vrtáků, kterou dnes nakoupíte v eshopech, hobby marketech i specializovaných prodejnách.

Vrtáky se liší hlavně materiálem

Mezi nejlevnější vrtáky patří ty, které jsou vyrobené z uhlíkové nebo rychlořezné oceli a označované jako HSS a HSS-R. Jsou většinou považovány za univerzální vrtáky na kov, ale hodí spíše jen na vrtání měkké oceli nebo barevných kovů. Při práci s těmito vrtáky dělejte pravidelné přestávky, protože nesnesou vysokou teplotu, která při vrtání vzniká. Doporučujeme také použít speciální mazací přípravek. Prodloužíte tak životnost vrtáku.

Na tvrdší kovy sáhněte po vrtáku HSS-G, který je lesklý a stříbrný a má speciálně broušený hrot, který pronikne i do velmi pevného materiálu. Pokud má vrták lesklou zlatavou barvu, je opatřen speciální titanovou vrstvou, která ho chrání před třením a brzkým opotřebením. Vrtáky z oceli se potom řadí mezi nejkvalitnější vůbec. Jsou extrémně tvrdé, ale také velmi křehké. Práci s nimi zvládá jen opravdový profesionál, nedoporučujeme ho kupovat do domácí dílny.

Na vrtání tenkých plechů použijte speciální vrtáky s centrovacím hrotem. Vrtejte při nižších otáčkách.

Rozlišujte vrtáky na dřevo, na kov a do betonu.

Hlavou proti zdi? Ne se správným vrtákem!

Chystáte se na rekonstrukci bytu? Určitě budete potřebovat SDS nebo SDS Plus vrtáky. Používají se pro vrtání s příklepem do cihel, betonu i kamene. Tyto vrtáky mají hrot s karbidovými plátky a podle toho, jak jsou kvalitní, tak vám půjde práce od ruky. Dražší modely mají už opravdu kvalitní hrot.

Když vrtáme do dřeva

Na vrtání do dřeva musíte mít speciální vrták, který musí co nejrychleji odvádět piliny z materiálu. Díky speciálnímu hrotu se dvěma břity je vrtání přesně, bez třapatých okrajů. S hloubením trámů vám pomohou hadovité vrtáky, které odebírají velké množství dřeva a jsou tak ideální pro vrtání hlubokých širších otvorů.

Na vrtání hlubokých otvorů do dřeva použijte hadovité vrtáky.

Zdroj: www.vrtaky-vrbovsky.cz

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑