Se správným nářadím bude vrtání snadné

+ Přidat inzerát

Se správným nářadím bude vrtání snadné

Vydáno: 09.10.2013

Vrtáků je spousta. Nejste-li zrovna zapálený kutil a po vrtačce sáhnete jen občas, když si koupíte novou poličku nebo obraz, přečtěte si náš článek. Ode dneška i vy budete znát druhy vrtáků a poznáte, který máte použít.

Čeká vás doma vrtání? Neodkládejte to, nebude to nic těžkého! Stačí vám klasická vrtačka a vhodný vrták. Pokud budete vrtákem do betonu vrtat dřevo, je jasné, že práce bude trvat déle, bude namáhavější a vaše nervy budou na pochodu...

Když teprve kupujete vrtačku

Protože čtete tento článek, budeme předpokládat, že jste spíše kutil a vrtačku proto potřebujete na občasné vrtání a ne pro každodenní práci. Vybírat můžete mezi elektrickou a akumulátorovou vrtačkou, s příklepem a bez příklepu.

  • Výhodou akumulátorové vrtačky je, že je přenosná, můžete s ní vrtat klidně venku, kde není elektřina. Vlastní AKU článek určuje její výkon a dobu práce. Čím silnější článek je, tím vrtáte déle. Další výhodou aku vrtačky je absence kabelu, který se vám při práci nemotá pod nohama.
  • Elektrická vrtačka je napájená ze sítě a hodí se hlavně do dílny, kde se neustále vrtá a kutí. Je vhodná do nepřetržitého provozu.
  • Doporučujeme pořídit si vrtačku s příklepem pro vrtání do tvrdších materiálů. Je totiž univerzální - příklep se dá vypnout a vy tak rázem máte vrtačku bez příklepu do vrtání dřeva.

Pro vrtání s příklepem musíte používat speciální vrtáky s karbidovým břitovým plátkem na hrotu.

AKU vrtačka nebo elektrická vrtačka?

Správný vrták = polovina práce

Usnadněte si práci výběrem správného vrtáku. Používáním vrtáku na materiál, pro který není určen, výrazně zkracujete jejich životnost. Když chcete vrtat do dřeva pouze mělce, můžete si vzít k ruce i vrták na železo. Pokud ale vrtáte hlubší díru, nastane problém. Vrták na železo nemá tak hluboké drážky a neodvede piliny z vrtu. Dochází k přehřívání vrtáku a pálení dřeva, což určitě nechceme. Pro precizní tesařskou práci použijte tzv. hadové vrtáky.

Vrták do betonu
Spirálový vrták do dřeva
Vrták do skla

Nebojte se vrtání do betonu, panelu nebo cihly!

Bydlíte v paneláku? Potom by vaše vrtání do zdi mělo být co nejrychlejší a nejtišší. Podle zvuku vrtání se pozná práce a zkušenost kutila. Pro vrtání do panelu je ideální elektropneumatické kladivo. Snadno a lehce s ním vyvrtáte díru do panelu, betonu i železobetonu. Nezapomínejte do něj ale upnout speciální vrták do betonu. Pro rychlou výměnu vrtáku by měla mít vrtačka tzv. SDS Plus upínání, který zároveň zabraňuje protáčení vrtáku ve vrtačce.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑