Rekuperace vám zajistí čerstvý vzduch v bytě i přes zimu

+ Přidat inzerát

Rekuperace vám zajistí čerstvý vzduch v bytě i přes zimu

Vydáno: 15.10.2014

Přichází k nám zima a za chvíli uhodí první mrazíky. Po cestě z práce se už těšíme, jak se doma ohřejeme. Častou chybou však je, že v zimním období přestáváme větrat. To může mít fatální důsledky na náš komfort bydlení.

Známe to každý. Přijdeme domů a první co je, tak zatopíme. Ať už v krbu, plynem nebo elektřinou. Chceme se prostě zahřát. A když už je doma konečně teplo, nechceme ho pustit okny ven. Proto nevětráme. V bytě je pak zvýšená vlhkost, která způsobuje plesnivění zdí.

K nejvyšší tvorbě kondenzátu dochází mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní. Vypnuli jsme topení, šli spát a zdi zatím vychladly. Venku řádí mrazy. Rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř je klidně dvacet stupňů. Výsledkem toho jsou orosená okna. Člověk totiž během spánku vydýchá i litr vody, ta kondenzuje na nejchladnějším místě v místnosti - na okenním skle popřípadě se sráží v rozích místnosti. Jestliže nebudeme dostatečně větrat, vlhkost nám dá brzy za vyučenou. Ale jak, pokud nechceme vyhazovat peníze oknem? Pomůže nám rekuperace, systém zpětného získávání tepla.

Větrání okny už v zimě nebude nutné.

Vlhkost. Nepřítel starých domů i novostaveb

Mohlo by se zdát, že vlhkost je problémem jenom starších studených domů. Opak je ale pravdou. Se zvýšenou vlhkostí se potýká každá novostavba, ať už jde o montovaný, nebo zděný dům. V prvních letech, kdy jsou všechny konstrukce ještě vlhké, je nutné intenzivněji větrat. Již při projektování myslete na účinný a velmi praktický rekuperační systém.

Jak funguje rekuperace

Principem je, že odvádí špatný vzduch z místností a předává energii z něj získanou do čistého vzduchu, který vrací zpět. Dochází tak k minimálním ztrátám tepla, ale přesto vzduch po celém bytě neustále cirkuluje. Je zbavován vlhkosti, bakterií, prachu a dalších nežádoucích částic. Rozlišujeme dva druhy rekuperace:

  • Pasivní rekuperace ke svému chodu využívá speciální výměník, do kterého proudí jedním kanálkem vzduch a druhým kanálkem zase proudí zpět. V těchto kanálkách dochází k předání energie, nikoliv ke smíchání vzduchu.
  • Aktivní rekuperace funguje na bázi tepelného čerpadla. Teplota vzduchu, který rekuperační jednotka vrací do místnosti je potom vyšší než teplota odsávaného vzduchu. Z 1 kWh elektrické energie je tak možné získat až 4,4 kWh tepelné energie.

Rekuperace vám zajistí čerstvý vzduch a zdravé klima v bytě po celý rok. Nemusíte myslet na neustálé větrání okny. Jednotka je navíc bezúdržbová.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑