Pomůžeme vám vybrat kvalitní akuvrtačku

+ Přidat inzerát

Pomůžeme vám vybrat kvalitní akuvrtačku

Vydáno: 06.01.2014

Výběr akuvrtačky nemusí být vždycky jednoduchý. Nejvíce záleží na jejím způsobu použití. Zda ji budete používat pouze občas, například pro přišroubování poličky, nebo bude svému účelu sloužit denně.

Krouticí moment - čím vyšší, tím lepší. Ale opravdu ho využijete?

Při nákupu akuvrtačky bychom se měli soustředit především na jeho krouticí moment. Ten udává, jakou silou šroubovák utahuje šrouby. Krouticí moment se udává v newtonmetrech - Nm. Pro občasné dotažené šroubů vám postačí šroubovák do 5 Nm. Pro častější práci je nutné pořídit si silnější akuvrtačku od 20 - 50 Nm. Vrtačky s krouticím momentem až 100 Nm mohou využít i profesionálové.

Sledujte také tělo vrtačky - z jakého je materiálu, zda je držadlo anatomicky tvarované a perfektně padne do ruky. Velmi důležitá je také hmotnost celého přístroje. S příliš těžkou vrtačkou toho moc nenaděláte, za chvíli ji totiž neudržíte v ruce.

Při práci s vrtačkou používejte pouze kvalitní vrtáky. Rozlišujte vrtáky do dřeva, kovu a betonu.

Akuvrtačku vybírejte podle toho, na co ji budete využívat.

Akuvrtačka - jakou vybrat baterii

Hned po výkonu nás jako další zajímá výdrž vrtačky. Proto sledujte kapacitu baterie, která se udává v ampérhodinách, Ah. Za kvalitnější, ale také dražší, jsou považovány Li-ion akumulátory. Levnější, ale s menší kapacitou jsou potom nikl-kadmiové akumulátory, které najdeme téměř ve všech starších vrtačkách. Li-ion baterie jsou vhodné jak pro každodenní používání, tak pro občasné využití. Vydrží totiž déle nabité. Pokud tedy potřebujete náhle něco přišroubovat a měsíc jste vrtačku nepoužili, můžete si být jistí, že vás nezklame a zůstane nabitá.

Li-ion akumulátory dobíjejte již při 30 % zbytkové kapacity. Nikl-kadmiové akumulátory dobijte, až když jsou skoro vybité.

O akuvrtačku se musíte starat, jedině tak vám dlouho vydrží

Jako u každého nářadí, tak i u vrtačky platí, že pokud se o ni nebudete starat a šetrně s ní zacházet, zanedlouho vám odejde. Ať se jedná o známou značku, či nikoliv. Životnost akumulátorové části prodloužíte především správným nabíjením. Pro snadnější obsluhu doporučujeme akuvrtačku s rychloupínacím sklíčidlem. Výměna vrtáků je tak mnohem rychlejší. Zopakujte si s námi jednotlivé druhy vrtáků a účel jejich použití:

  • Vrtáky do kovu - vyrábí se z rychlořezné oceli (HSS) válcováním a kováním za tepla, nebo vybroušením z polotovaru o vysoké pevnosti. Najdete je v provedení HSS-R, HSS-G, nebo kobaltové HSS-Co.
  • Vrtáky do betonu - SDS plus a SDS max jsou určeny pro rychloupínání a tím rychlejší výměnu vrtáku. Lze s nimi bez problémů vyvrtat kámen, beton nebo cihly.
  • Vrtáky do dřeva se používají na měkké i tvrdé dřevo. Speciální šroubovice zajišťuje rychlý odvod pilin, čímž je zajištěno kvalitnější vrtání.
  • Diamantové vrtáky - můžete je použít jak pro vrtání bez příklepu, tak s příklepem. Diamantové trubkové vrtáky jsou potom vhodné například pro vrtání do dlaždic, obkladů nebo žuly.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑