Pomocí nýtů spojíte ocel i džínovinu. Jak na to?
Spojují kapsy u džínových kalhot, krásné kovové ploty i konstrukce ocelových mostů. Nýty jsou prakticky všude kolem nás a pomáhají nám držet pohromadě nejrůznější materiály. Poradíme vám, jak na nýtování.
Nýtování je klasickou technikou, kterou používali již v minulosti nejrůznější řemeslníci, kováři i klempíři pro stavbu ocelových konstrukcí mostů, věží, kotlů a podobně. Jedná se vlastně o techniku spojení dvou částí materiálu. Nejznámější stavbou, která byla kdy postavena pomocí techniky nýtování, je Eiffelova věž. Nýtování konstrukcí však nahradilo v dnešní době již svařování a nýtování se tak přesunulo do jiných odvětví, jako je elektrotechnika, oděvní průmysl nebo stavebnictví.
Nýtování můžete využít také při domácím kutilství, například při šití kabelek či při opravě kabátů. Šikovný řemeslník či kovář udělá k vašemu domu pomocí nýtků také krásnou branku či plot. Při správném postupu a při použití vhodného nýtu je nýtování efektivní technikou, která vám usnadní mnoho práce.
Z čeho se nýt vlastně skládá?
Tip! Stavíte základy pro svůj dům? Pak jistě oceníte kvalitní vrtáky do betonu.
Jednotlivé typy nýtů se od sebe liší podle toho, na co je využíváme. Standardní je trhací nýt, který se skládá ze dvou komponentů. Z těla, které tvoří vlastní spoj a z trnu u kterého se při nýtování utrhne přebytečná část. Trn vložíte do těla a pomocí tlaku spojíte materiál k sobě. Nýtováním tak vytvoříte pevný spoj, který jen tak nikdo nerozebere. Při zpracovávání trhacích nýtů budou vaší nezbytnou pomůckou nýtovací kleště.
Na co se zaměřit při výběru správného nýtu
- Průměr těla nýtu – Pro každý nýt musíte do spojovaných dílů vyvrtat odpovídající otvor o správném průměru těla. Nejvíce se využívá vrták o průměru větším o 0,1 mm, aby nýt dokázal správně vyplnit prostor tak, aby se nýt neprotáčel.
- Typ hlavy – Hlava u nýtku plní estetickou funkci. Typ hlavy tak použijte podle toho, kam budete nýt umisťovat. Většinou se využívá nýt s klasickou plochou hlavou, křehčí díly nýtujte nýty s velkou plochou hlavou nebo s rubovou rozpěrnou kotvičkou.
- Materiál nýtu – Nýtkové tělo je nejvíce vyráběno z hliníku, oceli, nerezové oceli nebo mědi. Trn bývá ocelový nebo z nerezové oceli. Stejně jako jinde, i tady je třeba uvážit dopředu, pro jaký typ materiálu budete používat kleště a jaké materiály budete dávat dohromady.
- Délka těla nýtu – Pro optimální svěrnou sílu je důležitá také délka těla nýtku. Výrobce u každého nýtu uvádí svěrnou tloušťku, která udává rozsah možné tloušťky materiálů, které jsou k sobě spojovány. Tělo volte také podle tloušťky spojovaného materiálu. Mějte na paměti, že materiál musí k sobě pevně sedět.
Základem jsou správné nýtovací kleště
Trhací nýtky zpracovávejte pomocí vhodných nýtovacích kleští. Do materiálu předvrtejte otvor, do kterého následně vložte tělo trhacího nýtu, uchopte trn do čelistí kleští, a co nejsilněji je zmáčkněte. Nýtovací kleště se v současné době vyrábějí v mnoha provedeních, ať už jako menší ruční nebo velké pneumatické kleště pro stavebnictví. Profesionální řemeslníci využívají dnes již spíše aku nýtovačky, které jim usnadňují práci.
Předtím, než vyberete pravé nýtovací kleště, si musíte ujasnit, k čemu je budete využívat. U každých kleští by měl být jasně určen jejich účel a také to, jaké průměry nýtků a jaké materiály jsou pro kleště určené. Pokud budete kleště pořizovat pro občasné nýtování do průměru 4,0 mm, stačí vám jednoruční nýtovací kleště. Větší průměry nýtů již vyžadují spíše obouruční pákové kleště.
Autor: Jana Batelková
Další články z rubriky
Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?
Simona Volejníková | 18.09.2018Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně
Lucie Nádeníková | 20.08.2018© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing