Pasivní dům - vyplatí se vám do něj investovat?
Pasivní domy se v současné době hodně skloňují. Ušetří vám několik tisíc měsíčně ze provoz domácnosti, jsou šetrné k přírodě, nabízejí zdravé prostředí k bydlení. Na pasivní domy můžeme nyní získat také státní dotace z programu Nová zelená úsporám. Jak je to ale s návratností počáteční investice?
Na pasivních domech nás většinou láká jejich nezávislost na energetických gigantech. Jsme ochotni vzít si stovky tisíc vyšší úvěr či hypotéku, hlavně abychom měli pasivní dům. V podstatě se tak dobrovolně ženeme ještě do většího úvazku. Jak to tedy doopravdy je s pasivními domy?
Pasivní dům je definován tak nízkou potřebou tepla na vytápění, že nepotřebujete žádný z běžných systémů vytápění. Je konstruován tak, aby přísun energie od slunce, lidí a elektrických spotřebičů po většinu roku bez problémů poskytl dostatek tepla pro celý rodinný dům. V rámci české legislativy určuje hranici mezi pasivními a ostatními domy hodnota měrné potřeby tepla na vytápění do 15 kWh na m2 vytápěné plochy za rok.
Návratnost investice do pasivních domů je individuální
Ano, pasivní dřevostavby jsou energeticky nezávislé, ale jejich stavba se prodraží minimálně o půl milionu korun. Je také velmi důležité zvolit si spolehlivou stavební firmu. Stavba pasivního domu se řídí mnoha normami, které je nutné dodržovat. Návratnost investice do pasivního domu činí podle výrobců zhruba 10 let, realita je ale jiná - doba návratnosti je až 3x delší. Záleží samozřejmě na řadě faktorů: Jak kvalitní stavba bude a jak důsledně budete dodržovat zásady bydlení v pasivním domě.
Energeticky efektivní dům je pro mnohé přijatelnější
Pokud řešíte především otázku financí, doporučujeme se zaměřit na tzv. energeticky efektivní domy. Tedy takové, které nejenže sníží vaše výdaje za energie, ale jejichž výstavba bude navíc cenově srovnatelná s konvenčními stavbami.
Jaké jsou výhody energeticky efektivních dřevostaveb?
- Maximum energie na vytápění činí 60 kwh na m2.
- Maximální délka výstavby, a to i u největších domů, je maximálně 1 měsíc, hrubá stavba je hotová už za 2 dny. Pro dřevostavbu není překážkou ani mráz.
- Výstavba domu neobsahuje žádné vícepráce, které by navýšily cenu domu.
- Jsou postaveny z přírodních materiálů a poskytují příjemné a zdravé prostředí svým obyvatelům.
Autor: Martina Spěváková
Další články z rubriky
Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?
Simona Volejníková | 18.09.2018Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně
Lucie Nádeníková | 20.08.2018© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing