Oáza klidu v koutu zahrady. Jak na zahradní jezírko?

+ Přidat inzerát

Oáza klidu v koutu zahrady. Jak na zahradní jezírko?

Vydáno: 10.07.2014

Zahradní jezírko si zamilujete. Jeho výstavba navíc není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejdůležitější je umístění, správná filtrace a hlavně naplánování.

Téměř každý touží po chvíli klidu a relaxace, ať už po dni stráveném v práci nebo o víkendu, kdy chceme od všeho odpočívat a na chvíli vypnout myšlení. Krásnou oázou klidu ve vaší zahradě se může stát zahradní jezírko s posezením, altánkem nebo zahradní lavičkou, kde najdete tu chvíli pohody, po které toužíte. Pokud navíc jezírko přizpůsobíte, může sloužit i ke koupání. Zahradní jezírko je dobrou alternativou pro bazén, neboť ho při použití správného zařízení není třeba chemicky upravovat. Navíc také lépe zapadne do reliéfu zahrady.

Zahradní jezírko

Jezírko místo bazénu

Pokud si nejste jisti v tom, jak má vaše jezírko vypadat, jak velké může být a jaké jsou vlastně možnosti, můžete se obrátit na zkušeného zahradního architekta. Vypracuje 3D plán, na kterém uvidíte finální podobu se všemi detaily. Pokud ale patříte mezi domácí kutily, kteří si chtějí vše vytvořit sami, můžete se do toho pustit. Nejdříve si rozmyslete, jak chcete jezírko vlastně využívat. Můžete v něm plavat mezi svými rybami, využít jej pouze jako místo pro chov zahradních rybek nebo udělat k jezírku altánek, vegetaci a dostat tak onu oázu klidu.

Křišťálovou vodu bez chemie vám zajistí vodní UV lampa, která likviduje pouze jednobuněčné řasy a patogeny. Tím zůstanou užitečné kolonie nitrifikačních bakterií v bio filtrech nepoškozeny.
 

Umístění jezírka rozmyslete pečlivě

Volba místa na vaší zahradě je možná ošemetnější, než se zdá. Na jezírko by mělo svítit slunce alespoň pět hodin denně, nemělo by zde být příliš horko, ani příliš zima. Již při rozmýšlení velikosti a orientace jezírka, laviček a altánku sledujte, jak se pohybuje nad místem slunce. To vám pomůže zjistit optimální místo umístění. Tvar a velikost pak záleží samozřejmě na možnostech vaší zahrady. Větší jezírko samozřejmě také žádá vyšší náklady na provoz.

Rozdíl mezi koupacím jezírkem a jezírkem pro ryby

Pokud budete v jezírku chtít plavat, můžete tam mít i ryby. Jediný větší rozdíl mezi těmito druhy jezírka je v tom, že u koupacího jezírka je třeba vodní čerpadlo namontovat nasucho. To znamená mít jej v šachtě, nebo na kraji jezírka. Při jeho poškození by totiž mohlo dojít k úrazu elektrickým proudem. Položit čerpadlo na sucho je však výhodné i z jiných důvodů. Patří mezi ně například lepší údržba, čerpadlo se méně zanáší a také v šachtě není vidět. Pokud plánujete v jezírku rybky, podle jejich počtu budete muset naplánovat také filtraci. Pamatujte, že rybky potřebují dostatečný přívod kyslíku. K tomu může sloužit například uměle vytvořený vodopád.

Postup při stavbě jezírka svépomocí

  • Vymezte okraje jezírka, odstraňte drny trávy a vyznačte jednotlivé zóny podle hloubky. Poté kopejte postupně do hloubky podle zón.
  • Vyhloubenou jámu vysypte vrstvou písku asi 5 cm. Použít můžete i trochu cementu, aby písek držel i na okrajích. Na písek rozložte geotextilii a pruhy poklaďte přes sebe asi 5 cm.
  • Rozložte fólii na sluníčko, aby se lépe tvarovala, poté ji opatrně rozložte do vykopané díry a vytvarujte podle hloubky zón. Na fólii můžete z důvodu ochrany dát další vrstvu geotextilie.
  • S pomocí šikovného elektrikáře zajistěte venkovní elektrické zásuvky a potřebná vodní čerpadla.
  • Pomalu můžete začít jezírko naplňovat vodou, která fólii přitlačí ke stěnám. Jak bude voda přibývat, začněte pokládat na dno kameny.
  • Okraj fólie prozatím nestříhejte a posypte je kačírkem. Poté dopusťte vodu a přebytečnou fólii odstřihnete, zůstat by měl přesah asi 30 cm.
  • Nyní můžete začít dodávat dekorace jako lavičky, zahradní solární světla, rostliny, altánek a podobně.

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑