Nejčastější chyby při udržování zahrady

+ Přidat inzerát

Nejčastější chyby při udržování zahrady

Vydáno: 09.02.2015

Znáte to. Přestěhujete se z paneláku do krásného domu a nemůžete se nabažit zahradou. A tak si ji zkrášlujete k obrazu svému, bez rozmyslu, prostě jak se vám zrovna líbí. Mnohdy tak ale utratíte spoustu peněz a výsledek nic moc. Raději se proto vyvarujte základních chyb!

Aby zahrada rychle vypadala hezky...

Věřte, že ten chaos na zahradě si zažije asi každý. A každý přijde na to, že když prve nepřemýšlel, pak musí druhý a třetí rok rostlinky přesadit, překopat dál od sebe a některé dokonce vyhodit, protože se k ostatním prostě nehodí. Pokud se tohoto chcete vyvarovat, pak si buď najměte zahradního architekta, nebo postupujte promyšleně krok za krokem.

  1. Rozplánujte si, jak bude zahrádka vypadat - kde bude trávník, kde záhonky, skalka, jezírko, posezení atd. Namalujte si plánek, škrtejte a inspirujte se z fotek na internetu, dokud nebude vaše představa dokonalá.
  2. Zvažte styl své budoucí zahrady. Bude moderní, ve stylu louky, růžová? Na výběr toho máte hodně.
  3. Vezměte v úvahu tvar pozemku, nadmořskou výšku a jeho orientaci na určitou světovou stranu.
  4. Najděte si zahradnictví z okolí, mrkněte na ceny a srovnejte je s nabídkou v eshopech. Na jaře pak určitě vyrazte na některý ze zahradnických jarmarků. Ceny jsou tam mnohonásobně nižší!

Údržba zeleně

Živý plot, kterým je vidět skrz

Jako první většinou řešíme oplocení pozemku a orámování živým plotem. Olemovat ploty tújemi chceme většinou proto, abychom zabránili nechtěnému pohledu zvenčí. Tak proč je tedy všude kolem tolik zahrádek, které mají túje seschlé, halabala rozházené podél plotu, a kterými je vidět jak do výkladní skříně? Zahrádkáři jakoby zapomněli na krásné Habry, Ptačí zoby nebo Bobkovišně, které také vytváří krásně zelenou živou hradbu.

Ani proti tújím ale nic nemáme. Pouze vám poradíme, že si dobře promyslete druh, jaký koupíte, aby se mu u vás dařilo. Univerzální je odrůda Thuja Smaragd, která je krásně zelená a když ji vysázíte 50 cm od sebe, vytvoří vám neprostupnou zelenou stěnu. Túje ale doporučujeme hnojit ob jeden rok speciálním hnojivem na túje.

Málo rostlinek, málo parády

Při vysazování rostlin postupujte od zadní části kupředu. Tzn. začněte živým plotem podél vašeho pozemku a potom teprve sázejte okrasné květiny před ním. Postupujte také od větších rostlin, které patří do pozadí, po ty nejmenší, které patří k okraji trávníku. S velikostí rostliny vám jistě poradí v jakémkoliv zahradnictví.

Při nákupu si ovšem vždy pořiďte více rostlinek od jednoho druhu. Za pár let vám srostou a bude na ně krásný pohled! Nehledě na to, že s množstvím různých rostlin by se to nemělo přehánět. Mnohem lépe vypadá skupinka stejných kvítek.

Údržba zeleně

Záhonky bez okrajů

Ať už dáte přednost okrasné zahradě, nebo užitkové, vždy budete mít nejspíš kousek trávníku, který se musí sekat. Při výsadbě záhonků už proto předem počítejte s nějakými palisádami či obrubníky, přes které můžete přejet kolečky vaší sekačky, a díky kterým zarovnáte trávu až k okraji.

Zvažte také nákup aku nůžek, se kterými je údržba zeleně procházka rajskou zahradou. Nůžky můžete vzít do ruky, nebo je ovládáte s pomocí držadla a pěkně s nimi objedete každý kraj, zákoutí, trávu podél zdí nebo záhonků.

Na údržbu zeleně si také můžete najmout profíka. Pokud na to nemáte nervy, pak za to ty peníze stojí. Budete mít nejkrásnější zahradu široko daleko!

Autor: Milena Pelikánová

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑