Natírání a oprava vnitřní dřevěné podlahy

+ Přidat inzerát

Natírání a oprava vnitřní dřevěné podlahy

Vydáno: 12.05.2014

Vaše dřevěná podlaha už má svá léta, ale vy se jí nechcete vzdát? Vždyť poctivá podlaha z masivního dřeva vydrží klidně stovku let! Občas ale potřebuje vaši pomoc v podobě nového nátěru. Udrží si tak svůj půvab. Renovaci dřevěné podlahy zvládne každý šikovný kutil.

Poradíme vám s natřením dřevěné podlahy.To, že se dřevo musí chránit před vlivy počasí a mechanickým poškozením, vědí lidé už od pradávna. Nejprve napouštěli dřevo krví dobytka, poté přestoupili k přírodním olejům. Počátkem 20. století byly vyvinuty speciální laky pro ochranu dřeva. V moderní podobě se používají dodnes, stále častěji ale využíváme také přírodních olejů, které propůjčují dřevu unikátní vlastnosti.

Oprava lakované podlahy

Lakovaná podlaha se vyznačuje především svým vysokým leskem, díky kterému působí velmi luxusně. Povrch lakované podlahy je velmi odolný, ale přesto se nehodí do hodně zatěžovaných míst. Pokud lak poškodíte například podpatkem nebo spadlým předmětem, musíte kompletně přelakovat celou podlahu, nelze ji lokálně opravit.

Nejprve je nutné podlahu dokonale obrousit a zbavit se tak starého laku. Poté si spočítejte, kolik materiálu budete potřebovat. Natíráme minimálně ve 2 vrstvách, doporučujeme ale spíše 3 vrstvy. Lak nepoužívejte na podlahy z měkkého dřeva (smrkové, borovicové, modřínové), tedy rozměrově nestálé podlahy. Tento materiál se totiž snadněji poškodí, vytváří se v něm rýhy. Lak na povrchu potom popraská.

Lazurovací barva na dřevěné podlahy Sikkens Cetol.Pokud chcete pouze zvýraznit kresbu dřeva nebo mu dodat jiný barevný tón, použijte lazurovací barvu na dřevo. Sikkens Cetol TFF je transparentní hedvábně lesklá lazura, která dodá vaší dřevěné podlaze šmrnc! Po jejím použití je povrch nesmekavý, nežloutne a je snadno omyvatelný.

Oprava podlahy ošetřené olejem

Podlaha napuštěná olejem má matný povrch, který se oproti lakované podlaze hůře udržuje. Výhodou ale je, že ji lze opravit lokálně. Poškozené místo stačí obrousit a natřít přírodním olejem. Také proto jsou přírodní oleje vhodné na měkké dřevo. Olej se nanáší ve většině případů ve dvou vrstvách a poměrně rychle schne (cca 8 hodin, dle výrobce).  

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑