Jakou fasádu si zaslouží váš dům? Zvolte správné zateplení!

+ Přidat inzerát

Jakou fasádu si zaslouží váš dům? Zvolte správné zateplení!

Vydáno: 05.02.2015

Se správnou fasádou neprotopíte doma víc, než je nutné. Jak ale zvolit nejlepší možný způsob zateplení, jaké materiály vybrat a které možnosti zateplení jsou dostupné?

Pokud jste zaznamenali ve vašem domě větší tepelné ztráty, s největší pravděpodobností bude na vině nevhodné zateplení. Správně zvolenou a kvalitní fasádou zamezíte nechtěnému úniku tepla a navíc dům prokoukne a bude působit moderněji. Různé provedení domů si však žádá různé technologie a materiály, zvolit můžete například zateplení polystyrenem, pomocí montovaných fasádních obkladů a další.

Kontaktní izolace

Vnější strana stavby nabízí mnoho efektivních způsobů zateplení a úpravy vzhledu stěn. Nejrozšířenějšími jsou kontaktní zateplovací systémy, jejichž izolantem je polystyren nebo minerální vlákna. V Evropě se používají již po mnoho let a jsou příčinou úspory a zamezení tepelných ztrát v mnoha našich stavbách.

Polystyrenová izolace

Polystyren a minerální vlákna jsou při kontaktní izolaci nejčastěji používanými materiály. Polystyrenové desky se lepí pomocí tmele přímo na obvodové stěny domu, a poté se kotví pomocí plastových talířových hmoždinek. Na tuto vrstvu je poté nanesena vyrovnávací malta, sklotextilní síťovina a následně příslušná omítka. Nevýhodou této metody je malá propustnost vodních par, kterou zapříčiňuje polyester. To může způsobovat vlhkost ve stěnách. Proto je vhodnější spíše na stěny z materiálu, který má vyšší difuzní odpor, například na beton. Méně se hodí na domy z cihly nebo plynosilikát. Riziko kondenzace vodních par je však možné snížit použitím polystyrenových desek s malými otvory, které zajistí odvod vlhkosti.

Pro váš dům můžete zvolit z mnoha typů zateplení. Je však třeba brát v potaz stav současné fasády i vaše finanční možnosti.

Minerální vlna

Minerální vlna se při zateplování využívá v podobě minerálních desek, které s kolmými nebo podélnými vlákny tvoří jakýsi sendvič. Desky jsou poté lepeny na fasádu a kotveny plastovými hmoždinkami, zatímco samotný sendvič je chycen vrstvou lepidla. Minerální vlnu je možné využít na všechny typy zděných a betonových konstrukcí.

I zde však hrozí riziko hromadění vlhkosti v omítce. Minerální vlna jako izolant hromadí vlhkost, pokud je použit tmel. Proto je vhodnější použití tenkovrstvé omítky, která je sice dražší, ale její difuzní propustnost je značně vyšší.

Závěsné montované fasády

Montované fasádní obklady nabízejí značné množství druhů materiálů. Z každého domu navíc udělají moderní stavbu s neotřelým designem. Při správné montáži jsou prakticky bezúdržbové, není je třeba natírat a je možné je dokonce omývat vodou nebo použít i v interiéru. Volit navíc můžete ze dřeva, keramiky, kamenu a dalších materiálů.

Příslušná firma vám montáž fasásních obkladů provede na zakázku. Přitom je třeba vždy zkonzultovat podobu a stav domu a předem objekt připravit. Před samotnou koupí nebo jakýmkoliv důležitým krokem je dobré si najmout architekta, který dům po technické stránce prohlédne a doporučí nejvhodnější řešení. Všechny tyto služby vám solidní firma, montující fasádní obklady, zajistí.

Předezděné fasády

Tento typ fasád je povětšinou finančně náročnější, na druhou stranu je ale také odolný a pyšní se dlouhou životností. Při této technice se fasádní stěny obvykle vyzdívají z lícových cihel, vápenopískových cihel nebo i přírodních kamenů. Celý tento systém poté představuje jakýsi vyzděný obal podél domu. Tato dvojitá stěna je také účinnou bariérou proti teplotním změnám a povětrnostním vlivům.  

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑