Jak vykouzlit pohodlnou terasu

+ Přidat inzerát

Jak vykouzlit pohodlnou terasu

Vydáno: 26.02.2014

Terasa dokáže být tím nejpříjemnějším místem v domě. Díky krásnému vybavení a zařízení se může stát koutem relaxace, odpočinku, ale také místem pro konání rodinných oslav a barbecue s přáteli. Přinášíme vám několik tipů, jak si takový kout zařídit.

Pomocí vhodně zvoleného materiálu, správného zastínění a hezkého nábytku se z obyčejné terasy stane relaxační kout, ve kterém si můžete číst, pořádat oslavy s přáteli a rodinou a nebo jen tak odpočívat pod stínem pergoly či markýzy. Jaký materiál je ale nejvhodnější pro základ terasy a kam taková terasa u domu patří?

Jak orientovat terasu?

Nejlepší umístění pro terasu je na jižní straně domu. V horkých letních dnech, kdy sem praží sluníčko je však třeba dostatečné zastínění, jako pergolu, markýzu či pořádný slunečník. Před samotným zařizováním je proto dobré vědět, kam v létě v polední hodiny míří to nejvyšší sluneční světlo. Pergolu navíc můžete nechat prorůst vhodnou vegetací, která místu dodá živější vzhled a zajistí míru soukromí a intimity na terase. Terasové dveře můžete vybírat tak, aby zabíraly co největší část prostoru ve zdi. Místnost za nimi tak bude více spojena s terasou. Moderní řešení balkonových dveří navíc nabízí posuvné kolejnice, díky kterým se s velkými francouzskými dveřmi snadno manipuluje a ani velké dveře nezabírají místo.

Volba materiálu – jaké jsou možnosti?

Výběr vhodného materiálu na terasu není snadnou záležitostí. Na této volbě však nešetřete. Materiál musí být odolný vůči UV záření, mít vysokou životnost, co největší bezpečnost kvůli chůzi na boso a být co nejméně náročný na údržbu. Mezi bezúdržbové patří dřevoplastová prkna, která není třeba mořit, natírat a povrchově upravovat. Je navíc tvarově stálý a nešedne. Při jejich pořizování dávejte však na složení materiálu. Některé profily místo kvalitní směsi polymerů používají recyklované plasty, což se odrazí na kvalitě dřevoplastu. Kvalitní profil je vyplněný, nebo s větším počtem komor, které mají větší odolnost vůči nárazu.

Další možnosti jsou klasické, jako vhodná dlažba, nebo exotické dřevo ošetřené tak, aby mělo co největší odolnost vůči slunečnímu záření a poškození. Na této volbě se nevyplatí šetřit, protože kvalitní terasa vám vydrží opravdu dlouhou dobu.

Jaký nábytek na terasu?

Při výběru nábytku můžete volit z většího terasového nábytku, který je dostupný i v podobě sedacích souprav. Z materiálů sáhněte klidně po ratanu nebo proutí, které bude ladit s okolní zahradou a přinese zase o něco více přírody. Nábytek můžete doplnit elegantními sedáky na židle a nábytek, které zpříjemní dlouhodobé vysedávání při oslavách nebo odpočinku. Na terasu můžete navíc umístit houpací křesla, nebo rovnou závěsné sítě pro opravdovou relaxaci.

Osvětlení terasy

Pokud výstavbu terasy teprve plánujete, zkuste promyslet její vhodné osvětlení. Večerní posezení na terase bude v teplých dnech jistě příjemnější, než vysedávání v obýváku. Kromě klasických světel na zdi jsou na terasu vhodná také zápustná světla, která vytvoří příjemnou atmosféru večerní terasy. Pokud sáhnete po LED svítidlech, určitě se nespletete. Kromě nízké spotřeby tato světla disponují také vysokou životností s vysokou svítivostí.

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑