Jak se starat o čalouněný nábytek, aby dlouho vydržel jako nový

+ Přidat inzerát

Jak se starat o čalouněný nábytek

Vydáno: 11.11.2014

Čalouněný nábytek - sedačky, křesla, židle i postele, časem ztrácí svůj půvab. Barvy můžou blednout, sem tam se objeví nějaká ta skvrna a navíc jsou to lapače prachu. My vám ale poradíme, jak se o čalouněný nábytek správně starat.

Každý z nás má doma alespoň jeden kus čalouněného nábytku. Nejčastěji jsou to klasické sedací soupravy do obýváku, křesla nebo židle. Mnoho z nás má doma ale i čalouněnou postel. Tento nábytek se velmi často používá, a také se i rychle opotřebí. Jak ale z 10 let staré sedačky vykouzlit zase voňavou a barevnou pohovku, která bude jako nová? Neházejte flintu do žita a dejte pohovce ještě jednu šanci.

Čalouněný nábytek nedoporučujeme silným alergikům. Čalounění totiž pohlcuje prach a může tak způsobovat sennou rýmu.

Čalouněnou sedačku pravidelně vysávejte.

Světlá, nebo tmavá sedačka?

O tom, jak dlouho bude sedačka vypadat, jako nová často rozhoduje i výběr barvy. Častým omylem je, že si vybíráme tmavší barvy, aby na nich nebyly vidět nečistoty. Opak je ale pravdou. V tomto ohledu jsou světlejší látky daleko lepší. Tak či tak, obě se časem ušpiní (tmavé ještě vyblednou) a na vás bude je vyčistit.

Pokud jste si už před lety vybrali sedačku se snímatelným potahem, máte skoro vyhráno. Potah opatrně sejmete a vyperete v pračce (ale pozor, zjistěte, na kolik se pere stupňů, aby se nesrazil). Nebo můžete potah rovnou vyhodit a koupit (nebo si nechat ušít) nový. A pokud není snímatelný potah u sedačky, u dekoračních polštářů určitě bude. I ty se vyplatí vyměnit.

Vyperte i dekorační polštáře.

Nenechávejte záchranu na poslední chvíli

Základem úspěchu je však pravidelná péče o čalouněnou sedačku. Zvládnete ji v rámci týdenního úklidu - stačí sedačku vysát vysavačem (ale ne na nejvyšší výkon). Zbavíte ji tak hlavně prachu. K čištění můžete použít i speciální suchou pěnu.

Rodiny s dětmi vědí, že malí divočáci jsou nepřítelem každé čalouněné sedačky. Sem tam rozlijí pitíčko, upadne kus čokolády a ty zdatnější vidí sedačku jako skvělý prostor pro projev zatím skrytých uměleckých vloh. Hlavní je ihned zakročit. Tekutinu rychle vysajte papírovou utěrkou. Zaschlé fleky můžete zkusit oškrábat (funguje hlavně na čokoládu). Plus máte, pokud vlastníte sedačku s omyvatelným povrchem (ano, i takové existují).

Fleky na sedačce čistěte navlhčeným hadříkem. Krouživými pohyby směrem od okraje ke středu, aby se skvrna nezvětšovala.

Světlou, nebo tmavou sedačku?

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑