Jak nejlépe natřít plot - kovový i dřevěný

+ Přidat inzerát

Jak nejlépe natřít plot - kovový i dřevěný

Vydáno: 16.01.2014

Natírání plotu se vám může jevit jako jednoduchá záležitost. Pokud koupíte nové dřevěné plaňky, které jsou už připravené k natření, složitosti nehledejte. Náročnější a zdlouhavější je však pravidelná rekonstrukce plotu.

Plánujete stavbu nového plotu? Mezi nejpoužívanější materiál patří v současnosti poplastovaná pletiva, která jsou bezúdržbová a vydrží vám desítky let. Takový plot se ale hodí spíše pro oplocení zahrady. Před domem chceme mít pěkný kamenný či dřevěný plot, který bude reprezentovat naše obydlí a doplňovat zahradu. V tom případě nám vzniká pár povinností, jako je údržba celého plotu.

Natírání dřevěného plotu krok za krokem

Při natírání dřevěného plotu je důležité nanést správný základ. Na něm totiž závisí nejen to, jak dlouho nám barva vydrží, ale i životnost dřeva. Pamatujte, že dřevo musí být před natřením suché. Pokud nemáte možnost změřit vlhkost dřeva vlhkoměrem, počkejte na slunné počasí. Hlavně nenatírejte v dešti. Z plotovek pečlivě odstraňte starý nátěr a začněte s impregnací. Doporučujeme použít vhodné pracovní oděvy, které vás ochrání před barvou. Impregnace ochrání dřevo před dřevokaznými houbami a plísní, které by jinak urychlily degradaci dřeva.

Impregnace zpravidla schne zhruba 24 hodin. Po úplném zaschnutí se nemusíte bát plotovky ještě zabrousit. Účinné látky už totiž pronikly hluboko do dřeva. Můžete pokračovat nátěrem barvy ve 3 vrstvách. V případě, že je plot vystaven silnému nárazovému větru, naneste nátěrů víc, aby bylo dřevo dostatečně chráněné.

A jak postupovat, pokud je dřevo smolnaté? Nejlepším řešením je pryskyřici úplně odstranit, protože by mohla časem prosáknout barvou a znehodnotit tak nátěr. Pryskyřici ze dřeva vyškrabte a vymyjte ředidlem. Vzniklé prohlubně vytmelte.

Barvy na dřevo vybírejte pečlivě. Doporučujeme vám holandskou značku barev Sikkens.

Kovový plot si zaslouší vaši péči.

Kovový plot vždy vyžaduje nátěr

V případě, že natíráme starší kovový plot, který už je nevzhledný, je nejdůležitější připravit si řádně podklad. Odmastit ho a vyčistit od všech hrubých částic. Starou barvu odstraníte například opálením a špachtlí. Nezapomeňte kov zbavit rzi, nová barva by se vám odloupla a nátěr by ztratil smysl. V případě, že natíráme nový plot, barva by na materiálu nemusela dobře držet, a tak ho můžeme lehce zdrsnit. Ani při této práci nezapomínejte na ochranné pracovní oděvy, zejména rukavice. První vrstvu tvoří základní barva na železo. Můžete si ale koupit barvu 2 v 1, která spojuje základní i vrchní vrstvu. Ušetříte si tak práci.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑