Jak natírat dřevěný zahradní nábytek

+ Přidat inzerát

Jak natírat dřevěný zahradní nábytek

Vydáno: 02.05.2014

Zahradní nábytek je často vystavován opravdu drsným podmínkám. Střídající se teploty, přímé sluneční paprsky a déšť výrazně přispívají k jeho stárnutí a chátrání. Aby nám dřevěný zahradní nábytek vydržel co nejdéle, musíme mu pomoci pravidelným natíráním.

Anit to nejtvrdší exotické dřevo se jednou za čas neobejde bez vaší pomoci. Zahradní nábytek doslova trpí, a pokud není ošetřován, smiřte se s tím, že si na něm dlouho neposedíte. Nezahazujte svou investici do nábytku a pořiďte si kvalitní nátěr, který dokáže dřevo spolehlivě ochránit. Již při nákupu zahradního nábytku se zajímejte, zda je povrchově ošetřený. Pokud ano, ušetříte si práci s prvotním natíráním. To ale neznamená, že ho pak necháte ležet na terase bez povšimnutí.

Pravidlo číslo jedna

Vždy se snažte zahradní nábytek na zimu vhodně uskladnit, nejlépe do domu nebo sklepa (kde je ale chráněn před vlhkostí). Pokud tuto možnost nemáte, minimálně ho přikryjte kvalitní nepromokavou plachtou, která ho ochrání před sněhem, nárazovým větrem a částečně také před mrazem. Na jaře ho potom očistěte a ujistěte se, že dřevo není napadeno plísní a dřevokaznými houbami.

Neošetřený zahradní nábytek trpí.

Postup natírání zahradního nábytku 

1. Ještě před natřením odstraňte ze dřeva zbytky staré barvy, použijte například smirkový papír.

2. Nátěr dřeva provádíme vždy ve 3 vrstvách. Nezapomínáme především na penetraci, která funguje jako ochrana dřeva. Teprve po nanesení penetrace přistupujeme k dalšímu nátěru.

3. Vybírejte mezi lazurovacími lakykrycími barvami na dřevo. Lazurovací nátěr je transparentní tenkovrstvý nebo silnovrstvý lak. Obsahuje pigmenty, které chrání dřevo před UV zářením a povětrnostními vlivy. Zároveň zvýrazňuje kresbu dřeva. Krycí nátěr neboli email zcela zakrývá strukturu dřeva. Také obsahuje pigmenty pro ochranu dřeva. Krycí nátěry jsou tónovány dle stupnic RAL, NCS a dalších.

Nátěrové hmoty rozdělujeme na napouštěcí, základní, podkladové a vrchní. Transparentní nátěry vytvářejí na povrchu průhledný film, kdežto pigmentové nátěry dřevo zbarvují.

 

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑