Jak na vrtání do tvrdého materiálu

+ Přidat inzerát

Jak na vrtání do tvrdého materiálu

Vydáno: 03.06.2014

Každý, kdo někdy zkoušel vrtat do dlaždic nebo kamene ví, že to není vůbec snadná práce. Tedy pokud nemáte to správné nářadí a postup. Jak tedy lze vrtat i do těch nejtvrdších materiálů a přitom provádět tuto činnost snadno, bez zbytečných nervů a práce? Poradíme vám.

Ať už chcete přidělat věšák, připevnit venkovní světla, nebo uložit hmoždinku pro cokoliv jiného, s tvrdým podkladem, je třeba postupovat správným způsobem. V první řadě je třeba vybrat správnou frézku. Pro vrtání do tvrdého kamene budete potřebovat opravdu kvalitní vrták, který nebude po materiálu klouzat. To by mohlo poničit podklad v okolí vrtu.

Vezměte na to diamant

Pro vrtání i do těch nejtvrdších materiálů jsou nejvhodnější diamantové kotunky, jako například diamantové frézy FAJ. Díky svým odolným vlastnostem vyvrtají i materiály jako mramor, žulu nebo keramiku. Vyzkoušet můžete třeba diamantové korunky Killer Gres JUNIOR, které si poradí i se žulou nebo mramorem. Diamantové frézky se připínají přímo do vrtačky a firmy je nabízejí v různých průměrech či po sadách. Jejich použití můžeme také rozdělit na vrtání za sucha a za mokra. Tak zvané suché vrtání je však také doprovázeno vodou, i když v menším množství.

Diamantové korunku Killer Gres JUNIORPokud vrtáte do skleněné dlaždice, kachlíku nebo desky s barevnou stranou, hrozí odloupnutí barvy. Při použití diamantové frézy proto použijte jednoduchý trik. Vrtat začněte na straně, která je barevná. Poté dlaždici nebo desku obraťte a vrtání dokončete na vrchní straně. Barva materiálu se neodloupne a struktura nebude popraskaná.

Jak na vrtání

Použití diamantové frézy je vhodné kombinovat s vlhčením. K tomu slouží například obyčejný kelímek s vodou nebo speciální vodní přísavka, která se přisaje tlakem na materiál. Poté se do ní vlije menší množství vody. Díky této přísavce nemusíte s vrtáním přestávat tak často.

Při zapnutí vrtačky přiložte frézku k materiálu a lehce ji nakloňte. Po náklonu na stranu se vytvoří při vrtání drážka. Poté vrtačku narovnejte a krouživým pohybem vrtejte. Pokud nemáte po ruce vodní přísavku, je vhodné dělat při vrtání přestávky a frézu průběžně chladit v kelímku s vodou.

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑