Zjistěte, jak funguje teplovzdušné a teplovodní vytápění

+ Přidat inzerát

Jak funguje vytápění krbem a kamny

Vydáno: 14.11.2013

K vytápění krbovými kamny a krbovou vložkou se dnes přiklání stále více lidí. A nemůžeme se divit. Ceny energií rostou a dřevo se stává nejlevnějším palivem. Komu nevadí trocha práce a rád se u štípání zapotí, investice se mu může vrátit již po první zimě.

Teplovzdušné vytápění - zbavte se nevzhledných radiátorů!

Vytápění kamny nepatří jenom na chatu a chalupu, ale i do rodinných domů. Při nákupu kámen budete stát před rozhodnutím, zda zvolit sálavá kamna, nebo konvenční.

  • Teplovzdušná dvouplášťová konvenční kamna.Sálavá kamna - hodí se pro teplovzdušné vytápění jedné místnosti. Jsou jednoplášťová a fungují na principu předávání tepla do místnosti. Rychle se rozehřejí a i po vyhasnutí dlouhou dobu sálají do prostoru. Ale pozor, povrchová teplota pláště je velmi vysoká a vy se můžete snadno popálit.
  • Konvenční kamna - jsou dvouplášťová, ocelová. Mezi spalovací komorou a vnějším opláštění je studený vzduch, který se ohřívá a poté stoupá vzhůru a ohřívá místnost. Teplota vnějšího pláště není tak vysoká, abyste se popálili.

A jak vypadá rozvod teplovzdušného vytápění v rodinném domě? V podstatě se jedná o hliníkové izolované potrubí rozvedené od hlavního zdroje tepla (krbová kamna, krbová vložka) do všech místností. Tento systém se zapojuje dvojím způsobem. Samotížný systém je založen na skutečnosti, že teplý vzduch stoupá vzhůru, není potřeba ventilátoru. Vytápění místností je ale pomalejší. Nucený systém již obsahuje ventilátor, který pohání ohřátý vzduch do potrubí. Spínání ventilátoru je řízeno termostatem, který hlídá teplotu vzduchu v kamnech. Je tu ale jedno omezení - délka jedné větve od ventilátoru k ústí nesmí přesáhnout 10 m.

Rozvod teplovzdušného vytápění v domě.Teplovodní vytápění - nezávislý zdroj tepelné energie

Díky teplovodnímu vytápění ušetříte spoustu peněz, protože můžete ohřívat i užitkovou vodu. Ta se může ukládat buď v zásobníku v kamnech, nebo v externím zásobníku. Při výběru kamen sledujte výkon do vody a výkon do vzduchu. Součástí celého systému teplovodního vytápění musí být čerpadlo s termostatem, které se spouští, dosáhne-li voda minimálně 60C. Teprve potom se otevře trojcestný ventil a vpustí vodu do oběhu.

Kamna napojená na teplovodní vytápění ale musíte zabezpečit proti přetopení. Součástí systému by proto měla být ochlazovací smyčka. Jakmile čidlo zaznamená, že teplota vody stoupla nad normu, otevře ventil a vpustí do systému studenou vodu z vodovodního řadu, která poté odejde do kanalizace.

Bydlíte v historické zástavbě, kde nelze vyměnit stará okna za plastová? Objednejte si nová špaletová okna a ušetřete peníze za vytápění!

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑