Jak často prát povlečení? Co člověk, to názor

+ Přidat inzerát

Jak často prát povlečení? Co člověk, to názor

Vydáno: 26.08.2015

Kolem praní povlečení putuje mnoho názorů a dohadů. Jak často jej prát, jak často kupovat nové a kdy je nejlepší prát peřiny?

Názory o tom, jak často bychom měli měnit povlečení, se různí. Jaký je však ten správný? S klidným svědomím můžeme říct, že žádný. Každému vyhovuje něco jiného a je to tak správné. Povlečení byste měli měnit podle toho, jestli jste zdraví jako rybičky, jestli jste alergičtí na prach a roztoče, jestli pouštíte do postele domácího mazlíčka, zda jste mladší, nebo starší a tak dále. Tohle všechno hraje roli v tom, zda se vám bude v povlečení ležet dobře týden, nebo i déle.

Líhně bakterií a nečistot?

Dnešní bzukot kolem hygieny je někdy až přehnaný. Mnozí lidé také zastávají názor, že čistější prostředí je méně vhodné pro děti, protože „sterilizované“ prostředí nerozvíjí imunitní systém. Obecně se doporučuje mít dvoje nebo troje povlečení na střídání, a když nejste zrovna nemocní nebo alergici, měňte ho přibližně po týdnu, maximálně po 14 dnech. Tento interval výměny doporučují také odborníci.

Jak často prát povlečení?

Nové povlečení doporučujeme kupovat alespoň každé tři roky. Stejně jako oblečení, potřebuje i ložní prádlo čas od času obnovit.

Při nemocech interval zkraťte

Jak často perete povlečení?

V případě, že vás dohnal nějaký bacil, nebo jste alergik či astmatik, měňte ložní prádlo přibližně po třech dnech. I když vám to může přijít často, v takových případech je to třeba. V teplém a vlhkém povlečení se daří bakteriím, usazují se v něm odumřelé kožní buňky, vlasy, prach a jiné nečistoty. Málokdo také ví, že během spánku můžete vypotit až 1,5 l tekutin, při nemoci ještě více. Povlečení tedy vyměňujte pravidelně a perte jej alespoň na 60 °C, případně jej dejte ven na sluníčko, v zimě na mráz. Obojí na roztoče rozhodně platí.

Nezapomeňte na čištění peřin i polštářů

Zájem o hygienu lůžka by neměl končit u povlečení. Nezapomínejte ani na přikrývky a polštáře i s jejich výplní. Tu doporučujeme nechat vyčistit 1-2× ročně. Jestli máte lůžkoviny z umělého vlákna, můžete si je podle cedulky vyprat doma sami. Péřové přikrývky je nutné donést do čistírny. Praní dek a polštářů doporučujeme nechat na dobu, kdy měníte letní přikrývky za zimní, nebo naopak. Máte-li celoroční přikrývky, doporučujeme mít alespoň dvoje na výměnu, nebo je perte v létě, kdy rychle uschnou.


Jak často perete povlečení vy? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti v diskuzi.

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑