Jak a proč pořídit klimatizaci

+ Přidat inzerát

Jak a proč pořídit klimatizaci

Vydáno: 14.02.2014

Víte, jak vybrat vhodnou klimatizaci? A věděli jste, že klimatizační zařízení nejen ochlazují v horkých letních dnech, ale že je lze využít také při ohřívání vzduchu? Poradíme vám, na co nezapomenout při výběru a proč se vám klimatizace vlastně vyplatí.

Při výběru vhodné klimatizace do vašeho domu či kanceláře musíte brát v potaz mnoho fakto, které ovlivňují chod i její výkon potřebný pro správnou funkci. Mezi ně patří velikost místnosti, elektronická zařízení, ale i počet osob v místnosti. Zajímejte se proto nejen o cenu, ale i o výkon klimatizace. Ten je brán jako nejdůležitější parametr. Vybírejte podle výkonu klimatizace vzhledem k objemu klimatizovaného prostoru. S technickými parametry by vás měl seznámit výrobce. Platí, že čím větší místnost chcete klimatizovat, tím větší by měl být výkon zařízení.

Důvody, proč si pořizovat klimatizaci

Klimatizace do bytu či domu pomáhá nejen ochlazovat, ale také ohřívat vzduch v místnosti, což zajišťuje lepší pocit v létě i v zimě. Můžete si tak nastavit přesně takovou teplotu, která vám vyhovuje a nepřijdou si na vás ani vysoké letní teploty. Moderní klimatizační zařízení navíc produkují čistý vzduch, odvlhčují, a vytváří tak prevenci proti plísním. Jejich chod je navíc tichý a ani v místnosti, ve které trávíte celý den, vás nebude obtěžovat nepříjemné hučení.

Mobilní klimatizace

Druhy a typy klimatizací

Na trhu nalezneme základní dva typy klimatizací, které lze použít do běžných bytů.

  • split jednotky - dělené, které jsou podle umístění nástěnné, kazetové, podstropní, mezistropní a další
  • kompaktní jednotky - jednodílné, ty jsou mobilní a okenní

Mobilní klimatizace jsou umístěné v místnosti, ze které odvádějí teplo ohebnou hadicí oknem ven. Okenní jsou umístěné přímo v okně, nebo na vnější zdi domu. Split jednotky mají vnější část, kterou je kompresor a vnitřní částí je u nich výparník.

V případě, že chcete váš byt či dům nejen ochlazovat, ale také oteplovat, poohlédněte se po tepelných čerpadlech. Tepelná čerpadla na vzduch jsou alternativním a energeticky úsporným vytápěním. Tento způsob vytápění využívá k ohřevu místnosti venkovní vzduch, který je hnán do venkovní jednotky. Prostřednictvím hydraulického modulu je pak vzduch hnán dále do domu.

Nezapomeňte myslet na montáž

Během nákupu klimatizace nebo tepelného čerpadla se nezapomeňte prodejce zeptat, zda má v nabídce také montáž a servis klimatizací. Především při nákupu klimatizace po internetu se zajímejte, zda vám zařízení firma namontuje a nastaví. Je třeba mít správné nářadí a hlavně dostatek zkušeností k tomu, aby nedošlo k poškození nebo dokonce znehodnocení klimatizace. Je proto lepší, když se této věci ujme odborník.

Co by se vám mohlo prodražit

Nezapomeňte, že cenu klimatizace ovlivní i náklady na její prvoz. Před zakoupením se také zaměřte na to, jak často budete klimatizaci využívat. Pokud potřebujete pouze ochlazování v létě, můžete se rozhodnout pro levnější zařízení. Pokud však chcete klimatizaci používat celoročně, vyplatí se vám investice do energeticky úspornější. Investice se vám v  tomto případě vyplatí. Cenu by mohlo zvednout také náročnější montážní řešení, nebo design některých zařízení.

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑