JAK a ČÍM co nejsnadněji vrtat do dřeva

+ Přidat inzerát

JAK a ČÍM co nejsnadněji vrtat do dřeva

Vydáno: 19.09.2014

Připevnění poličky? Hračka, říkáte si. Pokud ale do vrtačky připevníte první vrták, který vám padne pod ruku, můžete se i při této zdánlivě snadné práci pořádně nadřít! V dnešním článku vám poradíme, jak a čím správně vrtat do dřeva.

Dnešní článek věnujeme především příležitostným kutilům (i kutilkám) amatérům, kteří čas od času v domácnosti potřebují připevnit poličku, smontovat skříň, nebo třeba provést drobné opravy na dřevěném kuchyňském stole - pokud možno co NEJSNADNĚJI a NEJRYCHLEJI. V prvé řadě je podotýkáme, že na drobné domácí úpravy zdaleka nepotřebujete předraženou a ultra výkonnou vrtačku, vystačíte si bohatě i s průměrnou aku vrtačkou. Klíčovým faktorem, od kterého se bude odvíjet i vaše námaha při práci, je totiž výběr správného vrtáku. Tak tedy, který vrták do dřeva zvolit, aby nám práce šla hezky od ruky?

Korunkové vrtáky

Tip! Pro co nejlepší výsledek vždy vrtejte podél vláken dřeva. Pozor na příliš nízké otáčky, jinak bude otvor roztřepený. Na finální úpravy a uhlazení můžete použít klasickou stolní pásovou brusku.

Užitečné tipy pro výběr vrtáku do dřeva

Základní pravidlo zní: Nikdy nepoužívejte vrták na železo k vrtání do dřeva! Tato zdánlivě nepodstatná záměna může způsobit jednak přehřátí přístroje, o mnoho větší námahu při práci a ve finále také nekvalitně vyvrtaný otvor. Pokud potřebujete vrtat do tvrdšího dřeva nebo dřevotřísky, zvolte nejlépe tak zvané sukovníky nebo záhlubníky, nikoli však korunkové vrtáky určené primárně na kov. Pro vrtání do všech typů dřeva můžete použít i standardní vrták na dřevo s průměrem až 10 mm. Hlavní výhodou těchto vrtáků je především ostrý středový hrot, který neklouže a udrží tak vrtačku na správném místě.

Autor: Zuzana Brožová

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑