Drobné opravy domu po zimě. Co všechno zkontrolovat?

+ Přidat inzerát

Drobné opravy domu po zimě. Co všechno zkontrolovat?

Vydáno: 09.03.2015

I když nás meteorologové straší se studenou frontou, počasí je jako stvořené pro kontrolu kolem domu. Jsou okapy v pořádku? Nezatéká do střechy? Není díra v plotě? S námi na nic nezapomenete.

Letošní mrazy nás moc nepotrápily, a tak je možné, že výraznější opravy na domě nebudou potřeba. Přesto je ale nutné provést kontrolu nejrizikovějších míst a popřípadě je co nejdříve opravit. Využijte čas, kdy ještě není tolik práce na zahrádce a věnujte jeden víkend drobným opravám domu a jeho okolí.

Odshora dolů aneb Začínáme na střeše

Střecha je základem každého domova a musí být v pořádku za každých okolností. Za zdánlivou drobností se mohou skrývat vážné problémy, které by mohly způsobit daleko větší škody, než si umíte představit. Sníh znamená pro střechu obrovskou zátěž a není tedy výjimkou, že starší střešní tašky popraskají. Tající padající sníh s sebou může vzít dokonce i špatně ukotvené tašky nebo hřebeny.

Pozornost si zaslouží také okapy, které mohl poškodit mráz. Starší okapy jsou po zimě často zrezlé nebo dokonce nahnilé a je potřeba je co nejdříve vyměnit. Jen tak zvládnete aprílové počasí bez podmáčeného domu a zahrady. Pokud jsou okapy v pořádku, minimálně budou potřebovat vyčistit od napadaného nepořádku. Jestliže plánujete kontrolu a opravy domu do jednoho víkendu, vyplatí se vám využít půjčovnu lešení. Snadno a hlavně bezpečně vyčistíte či opravíte okapy a hodit se vám bude i na opravy fasády.

Čištění okapů je po zimě nutnost.

Odloupnutá omítka může znamenat problém

Jestliže se na fasádě objevují drobné prasklinky nebo místa s odloupnutou omítkou, celkem snadno je opravíte. Nejprve lehce poklepejte kladívkem na fasádu, zjistíte tak, kde je fasáda dutá a odloupnete ji. Plochu doporučujeme přetřít penetračním nátěrem, aby podklad tolik nesál. Pak naneste omítku a opatřete ji nátěrem vhodné barvy. Větší problém nastává, pokud je zdivo podmáčené. Vlhkosti se jen tak nezbavíte a v tomto případě je rozumné přenechat opravu profesionálům.


Při práci kolem domu a opravách vždy dodržujte zásady bezpečnosti. Při práci ve výškách a na lešení dbejte na to, abyste měli pevnou pracovní obuv, která vám perfektně padne.


Natírání plotu patří k časté jarní činnosti.

Hlavní pracovní nástroj na jaře? Štětec

Mezi naše nejčastější první činnosti kolem domu a na zahradě patří natírání. Ať už se jedná o kov nebo dřevo, na jaře bude potřebovat vaši pomoc. Nejdříve musíte vždy odstranit starý nátěr a až potom nanášet novou vrstvu. Pro lepší efekt doporučujeme použít ještě podkladovou barvu. Nový kabát bude potřebovat zahradní domek, dřevník, pergola nebo třeba zahradní nábytek.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑