Dřevěné masivní podlahy v koupelně? Proč ne?!

+ Přidat inzerát

Dřevěné masivní podlahy v koupelně? Proč ne?!

Vydáno: 03.02.2014

Propadli jste kouzlu dřeva a chcete ho mít i v koupelně? Žádný problém. Díky moderním způsobům pokládky a špičkovým povrchovým úpravám si to můžete dovolit.

Dřevěné podlahy se hodí nejenom do obýváku, ložnice, jídelny nebo kuchyně. Díky novátorským metodám pokládky a moderním povrchovým úpravám se mohou dávat podlahy z masivu i do koupelny. Dnes už jim žádné "bobtnání, kroucení a plísně" nehrozí. Takže popusťte uzdu fantazii a dejte se do plánování vaší nové koupelny celé ve dřevě.

Dřevěné masivní podlahy do koupelnyPřed samotným výběrem dřevěné masivní podlahy se soustřeďte na volbu dodavatele. Dejte přednost firmě, která se přímo specializuje na koupelny a má s pokládkou dřeva zkušenosti. V opačném případě se s dlouhou životností vaší podklady rovnou rozlučte. Pokládka dřevěné podlahy musí být těsná, tzn. mezi jednotlivými prkny nesmí být mezery, do kterých by mohla zatékat voda (což platí i pro lišty). Podlaha se také většinou lepí napevno k podkladu, aby nedošlo k průniku vody pod dřevo. To vše vám správný dodavatel vysvětlí.

Koupelnám vévodí exotické dřevo

A nyní už k výběru samotné podlahy. Vůči navlhnutí, horku a dokonce i slané vodě je nejvíce odolné tropické dřevo - konkrétně Teak, Iroko, Wenge nebo exotická Maçaranduba a Ipê. Tyto dřeviny jsou mastné, respektive obsahují éterické oleje, které je chrání před vlhkem a vznikem plísní. Jejich vysoké kvalitě ovšem odpovídá i cena. Exotické dřevo je finančně náročnější. Na druhou stranu, pokud byste zvolili jiný typ dřeviny, museli byste pravděpodobně investovat do lepší povrchové úpravy a to by se vám taktéž prodražilo. A navíc, nemohli byste si být jistí, že vám takto ošetřené dřevo vydrží.

Povrchová úprava a pravidelná údržba

Aby měla vaše vybraná dřevěná masivní podlaha dlouhou životnost, zaměřte se na kvalitní povrchovou úpravu. Ta je kromě výběru vhodné dřeviny tím nejdůležitějším. K povrchové úpravě zvolte raději olej nežli lak. Olej uzavře póry a ochrání je před vlhkostí. Používat se mohou také různé disperzní lazury, které pokryjí dřevo filmem a zvýrazní tak jeho přirozenou strukturu.

Při čištění dřevěných podlah to nepřehánějte s namáčením a používejte speciální šetrné přípravky.

I při sebelepší povrchové úpravě však počítejte s tím, že se budete muset o svou dřevěnou podlahu pravidelně starat. Povrch dřeva při kontaktu s vodou hrubne, a proto je třeba podlahu čas od času přebrousit a znovu napustit olejem. Přebroušení podlahy je však velká výhoda dřevěných krytin. Jiné typy podlah vám to nedovolují a pak vám nezbyde nic jiného než vyměnit prkno (pokud to vůbec půjde) či celou podlahu.

Dřevěné masivní podlahy do koupelny

Kompromis na závěr

Mít dřevěnou masivní podlahu v koupelně není levná záležitost, a proto pro vás máme levnější variantu. Pořídit si můžete například keramickou dlažbu s imitací dřevěné podlahy. Dnešní výrobci se předhánějí v nabídce těchto obkladaček a nabízí vám nepřebernou škálu různých vzorů. Věrná podoba dřevu se v nich nezapře!

Autor: Milena Pelikánová

Další články z rubriky

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Simona Volejníková | 18.09.2018

Propojený, nebo oddělený obývák od kuchyně?

Nejnovější módní hity v bydlení fandí vzdušným prostorům. Někdo touží po spojené kuchyni…

Úložné prostory v dřevostavbě - Využijte obytnou plochu efektivně

Nejenže jsou dřevostavby moderní a chrání životní prostředí, ale lákají také finanční…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑