Co potřebujete k rekonstrukci a kdo do ní může mluvit?

+ Přidat inzerát

Co potřebujete k rekonstrukci a kdo do ní může mluvit?

Vydáno: 17.02.2014

Přemýšlíte o rekonstrukci vašeho domu a nevíte si rady s tím, zda potřebujete stavební povolení a zda musíte vše ohlašovat na úřadě? A kdo vám vlastně může mluvit do toho, co ve svém bytě uděláte? Poradíme vám co s tím, aby rekonstrukce proběhla v pořádku.

Rekonstrukce bytu je na první pohled stavebně poměrně jednoduchá záležitost. Ale co s tím, pokud chcete měnit dispozice, strhnout jádro, zasklít balkon, nebo měnit rozvody? Na mnoho druhů úprav a přestaveb potřebujete dokumentaci a povolení. Pokud se nechcete dokumentací zabývat, nechte vše v rukou firmy. Buďte však opatrní a dávejte pozor, komu dokumenty a rekonstrukci svěřujete. Ověřte si, zda je firma důvěryhodná. Zkušení provozovatele stavebních firem vám navíc poradí, co v konkrétním případě potřebujete a co není nutné.

Rekonstrukce bytu

Dobrá firma vám na veškeré prováděné činnosti nabídne záruku, někdy dokonce i pozáruční servis. Je lepší, když je firma s provedením seznámená. Průběžně také kontrolujte odváděnou práci, například výměna starých dveří za nové dřevěné vchodové dveře, nebo ukotvení oken vyžadují profesionální zkušenosti a zručnost.

Co je vlastně rekonstrukce a kdy potřebujete povolení?

Rekonstrukce je z hlediska stavebního zákona brána jako stavební úprava. Obvyklá rekonstrukce nezpůsobuje změny v užívání stavby, ani její vzhled. Pokud se při přestavbě nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, není stavební povolení potřeba. Pokud je prováděn zásah do nosných konstrukcí, je zapotřebí společně k žádosti o stavební povolení potřeba dodat veškeré potřebné dokumenty, včetně projektové dokumentace.

Když se nemění dispozice bytu, stačí povolení od družstva a ohlášení stavby stavebnímu úřadu, tedy donesení dokumentace o tom, co chceme v bytě provádět, popřípadě plánek rekonstrukce, dokument o vlastnictví bytu, parcelu, rozsah a účel a místo stavby.

Ohlášení stavebnímu úřadu je potřeba také v případě, když se mění užívání bytu na nebytový prostor, jako je obchod nebo kancelář. Před tím, než rekonstrukci rozjedete, poraďte se s pracovníkem stavebního úřadu.

Jak zjistíte, zda vaše stavba zasáhne do nosné konstrukce?

Při větších úpravách a změnách dispozic bytu je třeba žádat o stavební povolení. K tomu potřebujete také příslušné dokumenty, jako souhlas vlastníka objektu a společenství vlastníků, projektovou dokumentaci současného a budoucího stavu nemovitosti. Ta musí být vypracovaná tak zvanou autorizovanou osobou ve trojím vyhotovení.

To, zda plánovaná přestavba bytového jádra zasáhne do nosné konstrukce, zjistíte vypracováním statického posudku. Jeho vypracování je dobré při každé přestavbě, protože budete mít důkaz, že k zásahu do konstrukcí opravdu nedošlo. Statický posudek zároveň pomůže při přesouvání příček nebo zjištění toho, zda provádění rekonstrukce nemá vliv na statiku celého domu.

Můžou do rekonstrukce mluvit sousedi?

Pokud plánujete větší přestavbu bytu, popřípadě, že bude nějak zasahovat do společných prostor domu, budete potřebovat souhlas společenství vlastníků bytových jednotek, nebo družstva. To musí přestavbu vašeho bytu odhlasovat na shromáždění. Pokud jde o přestavbu či rekonstrukci, nebo opravu společných částí domu, kterými nebude změněno vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, jako například změna nosných zdí a rozvodu, stačí souhlas většiny vlastníků jednotek.

Při změnách, které se projeví na vzhledu domu, jako například i zasklení balkonu a tak podobně, bude vlastník potřebovat souhlas všech vlastníků jednotek. Pokud si chce vlastník byt zvětšit na úkor společných prostorů, potřebuje smlouvu o výstavbě, kterou uzavřou všichni vlastníci jednotek v domě. Pokud budou změny vi

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑