Aby vám plastová okna dlouho vydržela aneb Jak na jejich údržbu

+ Přidat inzerát

Aby vám plastová okna dlouho vydržela aneb Jak na jejich údržbu

Vydáno: 18.08.2014

S plastovými okny se roztrhl pytel. A proč ne. V jejich dobro mluví skvělé tepelně i zvukově izolační vlastnosti a poměrně nízká cena. Na údržbu nejsou moc náročné, přesto byste ale o ně měli pečovat.

Velkou předností plastových oken je jejich nenáročná údržba. Pokud však chcete, aby vám dobře sloužila desítky let, trochu péče si zaslouží. Stačí dvakrát do roka. Nejlepším obdobím pro seřizování, mytí oken a mazání kování je jaro a podzim. Není horko ani zima, a tak nedochází vlivem extrémních teplot k pohybu PVC materiálu, ze kterého jsou okna vyrobena.

Po pylové sezóně nebo po rekonstrukci

Pokud jste rekonstruovali, malovali nebo máte plastová okna v novostavbě, odstraňte z nich nečistoty co nejdříve. Z nových oken odstraňte ochrannou fólii do 1 měsíce, potom by se „zapekla“ do rámu a vy byste s odstraňováním měli veliké problémy. Na okenních rámech by dlouho neměla zůstávat ani barva po malování nebo dokonce malta, lepidlo či zbytky fasády. Okna umyjte také po pylové sezóně, kdy je na rámech velký nános prachů a pylů.

Údržbě plastových oken se věnujte 2x do roka.

 

Trápí vás mokrá okna? Asi málo větráte

Častým problémem bývá rosení oken. Je to důsledek kondenzace vodní páry v místnostech. Z důvodu obrovského teplotního rozdílu na vnější a vnitřní straně okna se potom skla rosí. Tento jev je běžný především v mrazech, zmírnit ho můžete pořízením oken s trojskly. Pokud se vám okna rosí i po zbytek roku a na zdech sledujete výskyt plísně, vina není na straně okna. Zkrátka neumíte větrat. Je nutné si uvědomit, že nová okna 100% těsní (zatímco starými táhlo) a vzduch v místnosti se nyní nemůže vyměňovat. Větrejte buď nárazově nebo pomocí mikroventilace, kterou teď nabízí už většina výrobců.

Problémy s orosenými okny za vás vyřeší plastová okna Rehau s rámečkem Superspacer. Nejenže redukuje hluk zvenčí, ale také až o 70 % snižuje kondenzaci vlhkosti. Zároveň zadržuje o 15 % více tepla než okna bez rámečku.

Čím byste měli čistit plastová okna

Pro běžné mytí vám vystačí čisticí přípravky, které jste zvyklí používat. V žádném případě by ale neměly obsahovat abrasivní částice (pozor, i tzv. tekutý písek plastová okna jemně poškrábe!) ani další agresivní složky. Často stačí jenom jar, měkká houbička, stěrka, popřípadě lešticí prostředek na sklo. Většinou si u prodejce/výrobce oken můžete zakoupit i speciální mycí emulze na plastové povrchy.

Jednou ročně doporučujeme promazávat okenní kování, aby nezatuhlo. Také nezapomeňte na těsnění, které tvoří velmi důležitou součást okna a vždy musí fungovat na sto procent. Těsnění promažte silikonovou emulzí. Dotáhněte okenní kličky (šrouby jsou pod krytkou, kterou snadno nadzvednete). Pár minut vám může zabrat také čištění odvodňovacích kanálků okna.

Okna stačí umýt na jaře a na podzim.

Kvalita okna se projeví také na barvě rámu

Bojíte se pořídit si bílá plastová okna, protože by zažloutla? Tak to se nesmí stát. Pokud jste ten případ, okamžitě okna reklamujte. Bílé rámy by v žádném případě neměly zažloutnout, ať vám výrobce tvrdí cokoliv. I to je jeden z mnoha důvodů, proč sáhnout po opravdu kvalitních plastových oknech. Doporučujeme vám například Schüco okna vyráběná v Německu. Již ve standardu je jejich součástí rámeček Superspacer.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Rozvody topení s revolučními tvarovkami na bázi PPSU

V dnešních instalacích se začínají stále častěji používat moderní vícevrstvé tvarovky…

Vybíráme vrtáky do železa

Veronika Pátková | 17.03.2016

Vybíráme vrtáky do železa

Potřebujete účinné vrtáky do kovových materiálů? Víte, jak si správný vrták vybrat? Pokud…

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Jana Batelková | 03.03.2016

Objevte kouzlo a krásu špaletových oken

Moderní špaletová okna mají vlastnosti, o kterých se mohlo našim předkům zdát. Skvěle…


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑