Teplá zima - čas připravit zahradu na jaro

+ Přidat inzerát

Teplá zima - čas připravit zahradu na jaro

Vydáno: 28.01.2016

Zasněžené krajině jako z Ladových obrázků se v zimním období máloco vyrovná. V posledních letech si však sněhu ani mrazu příliš neužijeme. Pokud jste ovšem zahrádkáři, mohl by pro vás teplotně nadprůměrný leden znamenat jednu výhodu. Jakou, to se dozvíte v následujícím článku.

Výhodou je samozřejmě šance trávit více času na zahradě a začít tak s přípravami na jarní sezónu. S tou se obvykle začíná až ke konci února či začátkem března. Těch pár dnů navíc však lze využít pro těžší práce na zahradě. Příroda může být totiž nevyzpytatelná, a proto bychom neměli pospíchat například s výsadbou choulostivých rostlin. Následující dva měsíce byste se měli zaměřit na několik věcí.

Začněte se záhony

Jakmile zem rozmrzne, je třeba postarat se o základní prvek každé zahrady, tedy o záhonky. Půda je po zimě oslabená, málo okysličená a obsahuje malé množství živin, které jsou pro rostliny tolik důležité.

Ze všeho nejdřív je třeba půdu prokypřit. Jedná se o tzv. rotavaci půdy, která se provádí buď ručně pomocí rýče, nebo speciálních strojů, tedy rotavátorů. Takto upravenou zeminu poté smícháte s kompostem a dostanete tak výživnou půdu pro nové rostlinky. Jestliže plánujete výsadbu rané zeleniny či letniček, je nutné na záhony umístit skleněné nebo fóliové kryty, které napomáhají k rychlejšímu prohřátí půdy.

Dokonalý trávník

Kypření půdy se týká i trávníku. Pro splnění tohoto úkolu je ideální použít tzv. skarifikátor. Je to užitečný stroj, který má hned dvě funkce. Nejprve se pomocí skarifikátoru jednoduše zbavíte staré zežloutlé trávy a následně s ním rozrušíte travnatou plochu, čímž celý trávník provzdušníte. Nakonec stačí trávník pohnojit, případně provést doplňující setbu.

Sekat trávník se zatím ještě nedoporučuje, nejdříve se totiž musí "vzpamatovat" po zimě. Až tráva nabere dostatek sil a povyroste, teprve pak bude čas vytáhnout sekačku. Máte-li spíše pole než zahradu, mohl by se vám hodit mulčovač. Mulčovače posečený porost ihned sbírají a drtí. Jemná drť zůstává ve strništi, kde se rozloží a změní na přírodní hnojivo.

Péče o stromy

Ovocným stromům na vaší zahradě dodáte potřebnou vitalitu prostříháním větví. Průklest stromů je vhodné dělat opravdu až v období března, kdy je patrné, které větve mají přijít pryč. Řezáním větví v zimě byste mohli stromům spíše ublížit.

Celodenní mrazy, které se tuto zimu párkrát objevily, mohly na vašich stromech zanechat rány. Menší ranky se zacelí samy, ale větší rány je potřeba ošetřit stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem.

Kontrola zahradního náčiní

Po otevření kůlny, garáže či zahradního domku nejdříve oprašte a zkontrolujte všechno ruční nářadí. Očistěte jej od zbytku hlíny, rýče, motyky a nůžky nabruste. Zrezivělé části oškrábejte například drátěným kartáčem.

Složitou zahradní techniku svěřte raději do péče odborníků, je-li rozbitá. V případě, že by byla oprava stroje příliš nákladná, anebo si chcete pořídit nový, doporučujeme vám zahradní techniku John Deere. John Deere je světový výrobce zahradní a komunální techniky, jedná se tedy o techniku prvotřídní kvality.

Autor: Lenka Hloušková

Další články z rubriky

Jak se staví pergola?

Simona Volejníková | 07.03.2018

Jak se staví pergola?

Přemýšlíte, jak nejlépe využít volný prostor vaší zahrady? Ať je léto, nebo zima, můžete…

Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka

Martina Skutilová | 21.08.2017

Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka

Objevte kouzlo moderních pergol. Díky nim si můžete prodloužit léto! Při menších úpravách…

Vše, co potřebujete vědět o zahradě na klíč

Ne každému bylo do vínku dáno, že je rozeným designérem a organizátorem prostoru. Přesto…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑