Jak vybrat kvalitní skleník a mít perfektní úrodu

+ Přidat inzerát

Jak vybrat kvalitní skleník a mít perfektní úrodu

Vydáno: 17.02.2015

Už se nemůžete dočkat, až poprvé v tomto roce zasejete do země semínka ředkviček, paprik nebo rajčat? Pokud máte skleník, nastal váš čas. A jestli ho nemáte, přečtěte si, jak ho nejlépe vybrat.

Pořízení skleníku rozhodně není záležitost na jednu sezónu. Měl by vám dobře sloužit několik let. Proto je velmi důležité, vybrat kvalitní skleník z odolných materiálů. Nejprve si rozmyslete, kde bude skleník umístěný a jak bude vlastně velký. Pokud plánujete úpravu zahrádky a využíváte pomoc architekta, určitě by skleník neměl chybět ve vašem návrhu zahrady. Zásadně totiž ovlivňuje vzhled celé užitné zahrady.

Důležitá je také velikost skleníku. Jestliže chcete pěstovat jen pár druhů zeleniny nebo do skleníku vysadit letničky k urychlení, bude vám stačit menší skleník do velikosti 8 m2. Skleník může dobře sloužit také pro přezimování rostlin, v tom případě ale doporučujeme zvolit větší skleník, protože rostliny v květináčích potřebují více prostoru.

Máte možnost přistavět skleník ke stěně domu nebo ke zděnému plotu? Využijte tuto šanci. Skleník je pak lépe izolovaný.

Mezi nejkvalitnější profily patří ty hliníkové.

Profil skleníku a výplně

Mezi nejkvalitnější patří hliníkové profily, protože jsou lehké, odolávají korozi a velkému zatížení a jsou velmi pevné. Nevýhodou je však jejich vyšší cena, a tak zahrádkáři často přistupují k levnější alternativě - konstrukci z žárově zinkovaného plechu. Jedná se také o pevné profily, které jsou velmi odolné především pro svou odolnost vůči silnému větru. Také dobře snáší zatížení sněhem. Na trhu seženete také skleníky s ocelovými profily, které ale časem podléhají korozi.

Po skleníku touží každý zahrádkář.Dalším kritériem pro výběr skleníku je typ výplní. Běžnou výplní je sklo, které nemění své vlastnosti, ani když na něj působí mráz, ani sluneční paprsky. Také dobře pohlcuje ultrafialové záření a má dobrou propustnost světla, což rostlinám prospívá. Skleněné výplně jsou ale těžké, a tak musí být uloženy v odolných a stabilních profilech. Samozřejmě také hrozí vyšší riziko rozbití výplní.

Vaše kroky mohou směřovat také k plastovým deskám. Kvalitní skleníky z polykarbonátu jsou skvěle izolované a rovnoměrně rozptylují světlo. Stejně jako sklo i komůrkový polykarbonát chrání rostliny před škodlivým UV zářením.  Velkou výhodou skleníků z polykarbonátu je jejich nerozbitnost a nízká hmotnost, díky které skleníku nemusíte betonovat základ. Také s ním můžete lehce manipulovat.

Nevejde se vám skleník na zahradu? Nahraďte ho pařeništěm, který se vyrábí ze stejného materiálu jako skleníky. Poslouží vám pro pěstování sazenic i pro pěstování zeleniny až po sklizeň.

Autor: Martina Spěváková

Další články z rubriky

Jak se staví pergola?

Simona Volejníková | 07.03.2018

Jak se staví pergola?

Přemýšlíte, jak nejlépe využít volný prostor vaší zahrady? Ať je léto, nebo zima, můžete…

Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka

Martina Skutilová | 21.08.2017

Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka

Objevte kouzlo moderních pergol. Díky nim si můžete prodloužit léto! Při menších úpravách…

Vše, co potřebujete vědět o zahradě na klíč

Ne každému bylo do vínku dáno, že je rozeným designérem a organizátorem prostoru. Přesto…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑