Jak si vypěstovat vlastní víno

+ Přidat inzerát

Jak si vypěstovat vlastní víno

Vydáno: 26.01.2015

Máte sen o vlastní vinici? Tak si ho splňte! Vždyť kdo říká, že to musí být hned vinice o 20 akrech? Možná vám postačí pár sazenic přichycených k pergole, které každoročně ozvláštní vaši tabuli o pár výtečných sladkých hroznů. Zkuste si je zasadit podle našeho návodu.

Jižní svahy na vaší zahradě...

Dříve než se pustíte do plnění svého snu o vlastní vinici, přečtěte si pár informací o vhodné nadmořské výšce a půdě. Víno totiž nemůžete vysadit jen tak, kde chcete. Ideální podmínky jsou:

  • nadmořská výška do 250 - 300 metrů
  • jižní nebo jihozápadní strana na plném slunci
  • kamenitá, štěrková půda nebo písčitá půda

Pokud toto vaše zahrada splňuje, pak gratulujeme, můžete se pustit do její úpravy. To zahrnuje odstranění všech křovin a plevelů, zorání půdy a obohacení o minerální hnojiva. Jakmile máte půdu připravenou, připravte si vinohradnické sloupky a natáhněte mezi ně dráty. S ohledem na životnost vinohradu okolo 25 - 30 let doporučujeme zvolit sloupky a dráty nerezové, které vám rovněž vydrží desítky let.

Sázíme révu vinnou

Víno pěstujeme ze sazenic, které seženete ve specializovaném obchodě, hobby marketu nebo přímo u vinaře. Pro váš malý domácí vinohrad si vyberte aromatické moštové odrůdystolní odrůdy, které jsou nenáročné, odolné proti houbovým chorobám, mrazům a mají středně silný růst. Ideální čas k jejich výsadbě je ve druhé polovině dubna až do první poloviny května.

Co budete potřebovat? Lis, demižony, kádě, vinohradnické sloupky a nůžky felco.

Při koupi sazenic si zkontrolujte, že jsou seříznuté na 1 až 2 očka, konce mají namočené v parafínu proti vyschnutí a mají také chráněný kořenový bal. Pokud je všechno v pořádku, révu vybalte a sázejte do půdy v rozestupu podle toho, zda chcete, aby se pnula do výšky nebo do šířky. Pokud to má být podél zdi nebo oplocení do šířky, pak mohou být rozestupy sazenic okolo 5 metrů. U pergoly, kterou chcete nechat révou porůst, můžete zvolit rozestup okolo 1 metru.

Pravidelný řez je základem pěstitelských úspěchů

Réva je popínavá rostlina, kterou nemůžete nechat ladem. Je třeba pravidelného řezu, vyštipování listů, aby se slunce dostalo k hroznům atd. O správné péči se můžete poradit s vinařem, vaším dodavatelem sazenic, nebo se alespoň řiďte naší malou radou.

Révu poprvé sestřihněte rok poté, co jste ji zasadili. Stříhejte ji v zimě, dříve než začne rašit (prosinec- březen, když není velký mráz). Neporušený ponechejte kmínek a dva delší, nejsilnější výhonky s očky, které vyvazujte na dráty, ostatní výhonky můžete vylámat. Stříhejte nejlépe vinohradnickými nůžkami. Poté v průběhu vegetace a v dalších letech, kdy už réva začne plodit, nezapomínejte navíc vylamovat lístky v okolí hroznů, aby nic nebránilo prostupu slunce k bobulím.

Co potřebujete k výrobě vína

Co si budeme povídat, většina z nás bude šťastná už jen za to, když vyrostou nějaké ty hrozny. Slaďoučké, domácí - zkrátka takové, které když jednou ochutnáte, tak už si nikdy nebudete chtít koupit víno z obchodu. Mít z révy také tekutý lahodný mok už je ale trochu jiný level. Pokud se do toho ale přesto chcete pustit, tak pro vás máme alespoň seznam vybavení, které budete potřebovat.

  • lis (seženete cca za 2000 - 3000 Kč vhobby marketu)
  • nádoby (kádě, lavory) na vylisovanou šťávu
  • soudky nebo demižony (desinfikované)
  • vinný sklípek (místnost se stálou teplotou po celý rok)

Na závěr nám nezbývá nic jiného, než vám popřát, abyste vytrvali a dočkali se brzy své první úrody.

Co budete potřebovat? Lis, demižony, kádě, vinohradnické sloupky a nůžky felco.

Autor: Milena Pelikánová

Další články z rubriky

Jak se staví pergola?

Simona Volejníková | 07.03.2018

Jak se staví pergola?

Přemýšlíte, jak nejlépe využít volný prostor vaší zahrady? Ať je léto, nebo zima, můžete…

Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka

Martina Skutilová | 21.08.2017

Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka

Objevte kouzlo moderních pergol. Díky nim si můžete prodloužit léto! Při menších úpravách…

Vše, co potřebujete vědět o zahradě na klíč

Ne každému bylo do vínku dáno, že je rozeným designérem a organizátorem prostoru. Přesto…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑