Dřevěná pergola, prvkem nejen zámeckých zahrad a parků. Dopřejte si tento luxus i vy

+ Přidat inzerát

Dřevěná pergola, prvkem nejen zámeckých zahrad a parků. Dopřejte si tento luxus i vy

Vydáno: 11.08.2015

Zahradní pergoly patři k velice oblíbeným okrasným, ale i praktickým prvkům zahrad. Mohou se využívat k příjemnému posezení s přáteli či rodinou, nebo jako dekorativní prvek pro „nasměrování“ růstu popínavých rostlinek. Kdo by nechtěl relaxovat ve stínu květů jako Šípková Růženka? Neříkám, že v pergole musíte strávit dlouhá staletí, než vás někdo vysvobodí polibkem, ale stinné místo v horkém létu ocení jistě každý z nás.

Kde se vzaly, tu se vzaly pergoly

Nechme teď Šípkovou Růženku na chvilku spát a pojďme se podívat na to, kde se vlastně pergoly vzaly. Jejich historie sahá až do antiky, kde nejčastěji sloužily, jako opory pro vinnou révu. Později se staly velice oblíbeným prvkem zámeckých zahrad, kde sloužily především k odpočinku. Bylo to místo, jako stvořené pro konverzaci či tanec, kterým se panstvo velice rádo bavilo. V současné době nejsou dřevěné pergoly výsadou vyšší společnosti. Pořídit si ji může každý, kdo má na své zahradě kousek volného místa.

Vybudujte si kousek luxusu na své zahradě

Stavba pergoly není tak složitou činností, jak by se mohlo na první dobrou zdát. Stačí mít precizní přípravu, kvalitní materiál, místo na zahradě a šikovné ruce. Při troše štěstí a s dobrým návodem, zvládne stavbu každý domácí kutil.

  • Dřevo – Správně vybrané dřevo je naprostým základem. Zahradní dřevěné pergoly mají celkem jednoduchou konstrukci, která se skládá z trámů a hranolů. Nejčastěji se pro stavbu využívá dřevo našich tuzemských jehličnanů (vysušené maximálně na 15 % vlhkosti). Nikdy nezapomeňte na to, že je třeba dřevo ošetřit povrchovými nátěry proti škůdcům a venkovním vlivům. Pro práci se dřevem pak mějte připravené kvalitní nářadí, jako pily a speciální vrtáky do dřeva.

  • Základy – V předchozím odstavci jsme si řekli, že je dřevo naprostým základem. Ona to je pravda, ale co se dřevem, které není kam upevnit? Celou dřevěnou kostru pergoly nesou nosníky, které musíte dobře uchytit. Základem může být betonová deska, nebo můžete jednotlivé sloupy připevnit do kování, které bude samostatně zabetonované. Jakou máte zkušenost s budováním základu vy? Podělte se o radu a napište nám níže do diskuze.

  • Zastřešení – Již před stavbou se rozhodněte pro vhodné zastřešení. Zvolíte „růženkovský“ styl ala popínavé rostliny, nebo zvolíte klasickou střešní krytinu? Možností je skutečně mnoho. Doporučujeme si prohlédnout veškeré možné varianty, které jsou na trhu k dostání.

  • Doplňky – Aby byl pobyt a celkový dojem z vaší pergoly nejpříjemnější, je třeba opatřit ji nejrůznějšími doplňky. K pergolám rozhodně patří dřevěná mřížka na popínavou rostlinu. Vinná réva je pro tento účel velice vhodnou variantou. Dle možností můžete pergolu vybavit proutěným zahradním nábytkem, krbem či grilem.

​Ať už se rozhodnete pro jakoukoli podobu pergoly, budeme vám držet pěsti, aby posezení bylo vždy příjemné, ne-li dokonce pohádkové.

Autor: Barbora Krejčí

Další články z rubriky

Jak se staví pergola?

Simona Volejníková | 07.03.2018

Jak se staví pergola?

Přemýšlíte, jak nejlépe využít volný prostor vaší zahrady? Ať je léto, nebo zima, můžete…

Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka

Martina Skutilová | 21.08.2017

Prodloužit si léto? S pergolou je to hračka

Objevte kouzlo moderních pergol. Díky nim si můžete prodloužit léto! Při menších úpravách…

Vše, co potřebujete vědět o zahradě na klíč

Ne každému bylo do vínku dáno, že je rozeným designérem a organizátorem prostoru. Přesto…

+ Přidat inzerát


Inzerujte na portálu

© 2024, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑